Decydując się na zakup żarówek zastanówmy się gdzie dany produkt będzie miał miejsce swej pracy. Najlepsze będą mieć walory energooszczędności, brak licznika cyklu włączeń czyli długą żywotność, czas nagrzewania, strumień światła i cenę jeśli stanowi ona dla nas jakiś problem.
Musimy rozważyć gdzie dany wybrany produkt będzie zamontowany. Czy potrzebujemy światła do pracy, czy też będzie to miejsce relaksu lub pomieszczenie przejściowe typu klatka schodowa. Jeśli już wybraliśmy odpowiednią barwę ciepłą lub zimną, czas na wybranie rodzaju produktów.
Najczęściej na wszystkie produkty dające nam oświetlenie mówimy, że to żarówka.
Jednak termin ten należy się tylko jednemu rodzajowi produktu jakim jest lampa żarowa
Najstarszego typu żarówki żarowe są w Polsce wycofane ze sprzedaży.
Tradycyjne żarówki zastąpiono produktami gazowymi i halogenowymi o tej nazwie.
Żarówka halogenowa dostępna jest w trzech wariantach: dekoracyjnym, tradycyjnym i jako źródła światła na trzonkach halogenowych.
Halogenowe żarówki w niektórych produktach posiadają filtr UV, niewielkie rozmiary i wszystkie mają szybki zapłon. Przy wyborze ekologicznej zarówno halogenowej mamy możliwość zaoszczędzenia poboru energii elektrycznej nawet do 39%.
Ten rodzaj żarówek proponowany jest do oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. Jest to zatem produkt o dużej możliwości wszelakiego rodzaju zastosowań. Możemy zastosować żarówki halogenowe w żyrandolu w jadalni, w lampie na biurku w naszym gabinecie i łazience.
Dla bardziej wymagających klientów dostępny jest również kolejny produkt stosunkowo nowy w ofercie sprzedaży a jest nim świetlówka.
Ten produkt daje nam możliwość większej emisji świata z tym samym poborem energii elektrycznej.
Mają więcej możliwości w barwie światła, kształcie i wśród nich znajdziemy takie typy jak: błyskowe, rtęciowe, ksenonowe, kule sodowe, lampy sodowe i te najczęściej stosowane w naszych mieszkaniach, biurach i domach świetlówki i świetlówki kompaktowe.
Mają wiele zalet ale i kilka wad.
Świetlówek nie poleca się do pomieszczeń gdzie często będą włączane na krótko. W przeciwieństwie do żarówek halogenowych, którym to nie przeszkadza, świetlówki przy każdym wyłączeniu tracą swoją żywotność. Zawierają rtęć są zatem niebezpieczne w przypadku stłuczenia i wymagają specjalnej utylizacji.
Nie oddają też prawidłowo barw i są męczące dla oczu.
Ostatnia opcją wyboru produktów potocznie nazywanych żarówkami są lampy LED.
Lampy LED wydają się nie mieć konkurencji wśród przedstawionych wcześniej produktów.
Oświetlenie LED można stosować w najczęściej wybranych typach: reflektor GU5.3, reflektor GU10 i trzecia opcja to tradycyjny kształt z typowym gwintem.
Mają wysoką emisję świata, przez co deklasują na głowę żarówki halogenowe. Wśród dostępnych produktów do oświetlenia najszybszy mają start pozostawiając daleko w tyle wszystkie produkty z rodzaju świetlówek.
Nie zmienia się ich żywotność przy włączaniu, co także zalicza się na plus. Możemy lampy LED zaliczyć do bardziej przyjaznych środowisku z uwagi na bak toksyn w swoich produktach.
A największą zaletą jest ich energooszczędność i żywotność.
Jednak mają jedną wadę a jest nią cena. Jedna lampa LED kosztuje tyle co kilkanaście żarówek halogenowych.
Jeśli już masz swojego faworyta ale problematyczne wydaje się założenie danego produktu bo twoje lampy i żyrandole mają inny gwint. Nie stanowi to żadnego problemu, bo do standardowych starych gwintów można dokupić przejściówki. Pozwoli to na montaż niemal wszystkich rodzajów produktów z innym typem gwintu.
Zapoznaliśmy się wstępnie z wszystkimi dostępnymi rodzajami produktami emitującymi światło, bo nazwać je żarówką już raczej nie można tak dalece odbiegają od tego produktu, który faktycznie był żarówką.
I zapewne znajdziemy już bez problemu modele wybrane do naszych pomieszczeń aby mieć wspaniały komfort wizualny w odbiorze emitowanego światła na długie lata i do tego mieć komfort z zaoszczędzonych poborów energii elektrycznej.