Osoby samodzielnie urządzające łazienkę sięgają zazwyczaj po wanny, które okazują się bardziej funkcjonalne niż kabiny prysznicowe. Oferują również odmienne możliwości aranżacyjne, czyniąc daną łazienkę bardziej ekskluzywną oraz elegancką. Wiele osób decyduje się także na zabudowę wanny, która jest nie tylko możliwa do samodzielnego wykonania, ale także stosunkowo łatwa. Poniżej przybliżamy ten temat oraz udzielamy praktycznych porad skierowanych do wszystkich osób stających przed tym zadaniem. Podpowiadamy jakich materiałów i komponentów warto używać oraz jakie rozwiązanie warto wybrać, by uzyskać upragnione efekty.
Zabudowa wanny – kiedy i dlaczego warto
Czy warto zabudować wannę? Odpowiedź zależy w dużym stopniu od typu wanny, w który się zaopatrzysz, Twoich oczekiwań oraz możliwości montażowych, jakie oferuje Twoja łazienka. W wielu przypadkach wanny są urządzeniami o czysto praktycznej funkcji, niemal całkowicie pozbawionymi elementów ozdobnych. Niektóre modele wyglądają wręcz odpychająco – zwłaszcza, gdy są wyposażone w mało atrakcyjne nóżki lub eksponują elementy instalacyjne.
Wówczas często wybieranym rozwiązaniem jest zabudowa wanny, której celem będzie nie tylko ukrycie jej niezbyt atrakcyjnych części, ale również podniesienie wartości estetycznej całego urządzenia. Wanny zabudowane są także łatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu w dobrym stanie. Ich płaską powierzchnię możesz szybko i sprawnie przetrzeć korzystając ze zwykłych sprzętów do mycia.
Najlepsze sposoby na zabudowę wanny
Do zabudowy wanny należy się odpowiednio przygotować. Wśród dostępnych możliwości znajduje się kilka wartych rozważenia. Pierwszą jest wybór gotowej obudowy dedykowanej do montażu na wannie. Możesz sięgnąć po nią zarówno na etapie kupowania samej wanny, jak i w późniejszym czasie. Należy wówczas kierować się przede wszystkim rozmiarami obudowy, która powinna odpowiadać rozmiarom wanny. Zaletą wyboru gotowej obudowy jest oszczędność czasu. Montaż jest szybki, nie wymaga dużego nakładu pracy, a demontaż przebiega nie mniej sprawnie.
Inne dostępne rozwiązania polegają na samodzielnym wykonaniu obudowy. Warto rozważyć montaż płyt kartonowo gipsowych, umieszczanych na wykonanym wcześniej stelażu. Osobnym rozwiązaniem jest zabudowa murowana, wykonywana zazwyczaj z bloczków betonu komórkowego. Są one podatne na modelowanie, co pozwala uzyskać dowolny wybrany przez Ciebie kształt.
Odmiennym rozwiązaniem, często łączonym z zabudową wanny, jest wybór styropianowego nośnika, który będzie stabilizował ułożenie wanny oraz tłumił emitowane w trakcie korzystania z niej hałasy. Chodzi przede wszystkim o odgłosy wywoływane przez strumień wody oraz odruchy osób zażywających kąpieli. Zaletą nośników styropianowych jest także spowolnienie procesu ochładzania się wanny.
Wykończenie obudowy wanny
Niezależnie czy wybierasz obudowy gotowe, czy decydujesz się na ich samodzielne wykonanie, warto rozważyć możliwość pokrycia wanny estetycznymi płytkami ceramicznymi bądź wykonanymi z innych atrakcyjnych wizualnie materiałów. Jest to rozwiązanie wybierane szczególnie chętnie w przypadku wanien prostokątnych oraz tych dosuwanych do kątów. Dobrym pomysłem będzie pokrycie wanny tym samym typem płytek, które znajdują się na podłodze lub ścianie. Na popularności zyskują także płytki wykonane z kamienia, szkła, lub rozbudowane mozaiki, eksplorujące potencjał aranżacyjny ornamentów orientalnych.