Każdy z nas w ciągu swojego życia zaliczył kilka wycieczek nawet jeśli należy do grupy osób, które nie mają duszy wędrowca. W większości przypadków wspominają ten czas mile. Bo wszystko było tak świetnie zorganizowane przez organizatora lub wycieczka była super bo wszystko było na spontanie.

Jakie zatem powinny być nasze wycieczkowe podróże?

Jednoznacznej odpowiedzi raczej nie ma, to że w danej wyprawie wszystko się udało zgrać organizacyjnie, finansowo i krajoznawczo są to składniowe wielu czynników.
Jak zatem wybierać dla siebie odpowiedni rodzaj wyjazdu?

Musimy wiedzieć komu służą wyjazdy organizowane, które w większości są omówione w każdym punkcie. Wiemy gdzie i kiedy wyjeżdżamy.

Znamy godzinę i punkt docelowy naszej wycieczki. Znamy koszty jakie z tego tytułu poniesiemy.

Takie wyjazdy są dla osób, które lubią mieć piękne kontrolowane wycieczki i nie lubią niespodzianek. Wprawdzie chcą poznawać świat jednak tylko w wytyczonym wcześniej kierunku. Ten typ osób nie będzie się dobrze bawić i wypoczywać jeśli samodzielnie musiałby wszystkiemu sprostać. Wręcz było by to dalece męczące.

W większości przypadków wycieczki zorganizowanie preferują ludzie w wieku średnim i starsi ludzie oraz osoby które na co dzień sami muszą organizować i wydawać dyspozycję w kierunku organizacji pracy wielu osób w swojej pracy zawodowej.

Ta grupa ludzi w tego typu wyjazdach potrzebuje relaksu, wytchnienia od nawału obowiązków i zmiany otoczenia. Nie muszą się liczyć z tym, że podczas podróży coś wyjdzie nie tak i sami będą musieli zadbać o siebie. Mają ten psychiczny luksus, że inni o to muszą zadbać w ramach pracy zawodowej. Nie traktują już wyjazdu jako wielkiej przygody w nieznane.

A to jest właśnie podstawą, paliwem napędowym do wyjazdu na spontanie.Tę formę wyjazdu w głównej mierze preferują ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą w życie dorosłe i poznawanie świata jest wpisane w ten wiek.

Młodzi ludzie potrzebują częstych zmian i nowych doświadczeń a wyjazdy to jest najlepsza do tego forma realizacji.

W przypadku wypraw spontanicznych od pomysłu, który zazwyczaj jest potrzebą chwili, do realizacji projektu bardzo często bywają tylko godziny lub dni. Takie wyjazdy najczęściej są organizowane w grupie znajomych i przyjaciół. Wszystkie szczegóły dogadywanie najczęściej w drodze. Nie ma w zasadzie żadnych zabezpieczeń noclegu i miejsc na zjedzenie posiłków, odpoczynku, wykonania toalety no i oczywiście transportu.

Czy taka wyprawa może dawać satysfakcję?

Jak najbardziej, podczas podróży dokonujemy wyboru i realizacji kolejnych zadań w ten sposób uczymy się realizacji konkretnych rzeczy, które w dorosłym życiu będą nam potrzebne w codziennym życiu.

A czy każdy może się wybrać na taką wycieczkę?

Aby wybrać się na spontaniczna wyprawę trzeba mieć odpowiedni charakter i chociaż minimalne doświadczenie w realizacji takiej wycieczki. Preferowane jest także aby połączyć się z dobrym znajomym w przypadku gdy jedziemy na dłuższy okres czasu i dalszą odległość. Niestety w przypadku gdy nie mamy przy sobie nikogo kto może nam pomóc w jakiejś kryzysowej sytuacji taka podróż może skończyć się dość nieprzyjemnie lub wręcz tragicznie że względu, że możemy liczyć tylko na siebie.

Wyjazdy na spontanie również nie są dla osób z małymi dziećmi.

W przypadku gdy wybierzemy się na taką wycieczkę niestety jesteśmy osobami skrajnie nieodpowiedzialni. Bo w tym momencie nie mamy żadnego zabezpieczenia bytowego dla naszych dzieci. Jeśli chcemy wybrać się na jakikolwiek wyjazd rodzinny najpierw należy zaplanować trasę i miejsce docelowe w najdrobniejszych szczegółach.

Wybierając się na wycieczkę pamiętajmy, że taki wyjazd na nam dać wynik ogólny dodatni. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy. To nasze odczucia się liczą i to co zachowamy w swojej pamięci jako najważniejsze chwile, które przeżyliśmy.

Wyjeżdżajmy na spontanie lub z zaplanowanych działań, solo lub w grupie bo tak naprawdę to my sami najlepiej wiemy czego na dany czas potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here