Sadzenie i pielęgnacja drzew

0
4638

Trudno nam sobie wyobrazić krajobraz bez drzew. Drzewa są obecne na ziemi od czasu jej powstania. Niestety człowiek nieustannie eksploatuje te rośliny wykorzystując je do różnych potrzebnych człowiekowi celów. Ludzie muszą tak postępować, aby budować lub wytwarzać przedmioty. Lecz bardzo dobre jest to, że jednocześnie i systematycznie ludzie sadzą nowe drzewa, aby była zachowana równowaga w przyrodzie. Gdyż drzewa są dostarczycielami tlenu i gdyby ich zabrakło nie żyłby też człowiek.

Czy sadzenie drzew jest wystarczające?

Okazuje się, że wciąż zbyt mało sadzimy drzew w porównaniu z ich wycinaniem. Drzewa niszczy także sama natura, tu przykładem mogą być huragany, które łamią lub nawet wyrywają drzewa z korzeniami. Szkodniki także szkodzą starym i młodym drzewom. Niszczycielska jest także susza, która niszczy zwłaszcza młode drzewa. Dlatego podlewanie roślin podczas suszy, a zwłaszcza młodej roślinności jest tak ważne. Podlewanie roślin jest jedną z metod ich pielęgnacji podczas, gdy z nieba długo nie spada kropla deszczu.

Ogólnie o drzewach

Badaniem drzew zajmuje się dział nauki zwany dendrologią. Drzewa, to najwyższe rośliny lądowe. Drzewem nazywamy roślinę o zdrewniałym głównym pędzie, który określamy pniem. Drzewa posiadają bardzo zróżnicowaną budowę części nadziemnej. Z ziemi wyrasta pień, który od pewnej wysokości otacza korona. Korona składa się z gałęzi i liści. Do roślin drzewiastych zaliczają się też krzewy, lecz różnica polega na tym, że krzewy nie posiadają pnia. Do drzew zaliczane są także na przykład palmy, paprocie, juki, draceny, choć nie posiadają one pnia jako takiego, a tylko kłodzinę zamiast pnia. Lecz to jeszcze nie wszystko w tematyce drzew, gdyż oprócz typowych drzew wyróżnia się także sukulenty drzewiaste, jak na przykład kaktusy, czy bambusy.

Drzewa w Polsce

W naszym kraju systematycznie odbywa się sadzenie drzew młodych, w celu uzupełniania braków. W Polsce nie wycina się też drzew najstarszych i tych najbardziej okazałych. Wszystkie one podlegają ochronie i stanowią pomniki przyrody. Takich pomników przyrody jest w Polsce kilkadziesiąt tysięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here