Kosmetyki, które dzisiaj znamy nie zawsze były dostępne. Sztuczne komponenty są dostępne od niedawna.
Czy używanie tych produktów jest dzisiejszą domeną?
Jak wcześniej kobiety radziły sobie jeśli nie znano tych produktów do higieny i pielęgnacji?
Kobiety zawsze chcą być piękne i zadbane
Wiedzą, że naturę trzeba wspomagać dostępnymi środkami. Takie przemyślenia miały już w starożytności skąd datuje się początek ery stosowania produktów, które były uważane za specyfiki pielęgnujące i upiększające. Wiele z nich jest wykorzystanie w kosmetologii do dnia dzisiejszego.
W szerokiej gamie dzisiejszych produktów mamy specyfiki złożone z naturalnych składników, które przez wieki gromadzono w przepisach i przekazach ustnych jako kosmetyki naturalne. Stały się one bardzo pożądane bo mają małą alergiczność i są biodegradowalne.
Jak zatem korzystać z darów natury?
Czy musimy te produkty kupować, czy możemy samodzielnie zrobić w warunkach domowych?
Dzisiejsza wiedza pozwala na łatwe wykonanie produktów. Zarówno kosmetyki pielęgnacyjne jak i higieniczne.
Wśród kosmetyków higienicznych najczęściej robimy np. pastę do zębów. Produkt wykonany z trzech składników takich jak olej kokosowy, węgiel aktywny i olejek miętowy niczym nie odbiega od standardowych past dostępnych w drogeriach. A wręcz można stwierdzić, że jako produkt myjąco-wybielający jest lepszy z powodu mniejszego uszkadzania szkliwa zębów. Co jest nagminne przy używaniu past wybielających. Efekt mycia pastą wykonaną w domu jest w zbliżonych parametrach do past zakupionych w sklepie.
Nie gorzej jest z wykonaniem domowych kosmetyków. Bardzo prostym kosmetykiem do higieny jest chociażby tonik. Wystarczy ocet jabłkowy i woda. Nasze babcie dobrze znały produkty do wykonania domowego błyszczyku do ust z oleju kokosowego, masła shea, żurawiny sproszkowanej i sproszkowanego buraka oraz odrobiny cynamonu.
Zapewne większość słyszała i stosowała maseczkę z ogórka, a ile osób zastosowało maseczkę z awokado, jogurtu naturalnego i soku z cytryny… Równie prosty przepis i efekt także gwarantowany.
W domu możemy również wykonać proste produkty do koloryzacji włosów
I znacznie trudniejsze w wykonaniu kremy. Produkt do koloryzacji jaki najczęściej jest stosowany to maseczka dająca nam śliczny orzechowy blask włosom. Skomponowana jest z octu jabłkowego łupin orzechów włoskich i oliwy. Maseczka ta nie tylko daje nam efekty koloryzacji ale i utrzymania prawidłowego pH skóry głowy.
Lekko problematyczne bywają robione w domowych warunkach kremy. Wynika to z tego, że produkty nie zawierają w sobie konserwantów bo w swym składzie mają tylko glicerynę, wosk pszczeli, olej kokosowy, wody i np. oleju migdałowego. Krem szybko nam się psuje dlatego najlepiej wykonywać go w małych ilościach i przechowywać w chłodnym miejscu.
Możemy też dzielić się z kimś kto także robi domowe produkty kosmetyczne na zasadzie wymiany, bo paleta produktów do wykonania w domu na bazie naturalnych komponentów jest bardzo duża. A wręcz bardzo duża.
Pamiętajmy jednak, że wszystkie produkty nawet naturalne źle połączone lub nieodpowiednio przechowywane mogą również przynieść efekty niepożądane. Dlatego naszą przygodę jeśli zdecydujemy się rozpocząć zaczynajmy od prostych przepisów i dokładnie trzymajmy się wytycznych jakie trzeba zachować.
Nie zmieniajmy proporcji i trzymajmy się terminu ważności stosowania produktu jaki jest w przepisie. Przepisy także czerpmy z wiarygodnych, sprawdzonych źródeł. A na pewno efekty nas mile zaskoczą. Jeśli jednak nie należymy do osób, które są w stanie wykonać domowe kosmetyki możemy zawsze skorzystać z gabinetów kosmetycznych i poprosić o wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych z produktów naturalnych wykonanych na miejscu w gabinecie.
Nurt kosmetyków natury jest nurtem przyszłości, bo coraz więcej osób wykazuje problemy z różnego rodzaju alergiami i problemami skórnymi. Nie mogą w takich przypadkach stosować bardzo dużo produktów ze składem typowo chemicznymi.
Dlatego warto się zapoznać z kosmetologią naturalną i efektami jakie dają kosmetyki do higieny i pielęgnacji bazujące na produktach roślinnych i mineralnych, aby wiedzieć jaki sposób pielęgnacji wybrać dla siebie.