Podobno nie ma piękniejszej przyjaźni od tej jaką jest przyjaźń między zwierzęciem a człowiekiem. Czasem ta przyjaźń staje się coraz bardziej głęboka i w niektórych przypadkach staje się prawdziwą miłością.

Wiadomo nie od dziś, że częste przebywanie w towarzystwie zwierząt ma pozytywny wpływ na nasze zachowanie. W przypadku gdy w twoim życiu lub życiu twojej rodziny czegoś brakuje i doszedłeś do wniosku, że dobrą decyzją będzie wprowadzenie do waszego życia jakiegoś zwierzaka.

Jednak zawsze gdy decydujemy się na adopcję jakiegokolwiek zwierzaka musimy pamiętać, że nasze życie zdecydowanie się zmieni. Wprowadzenie do domu pupila zawsze wiąże się z odpowiedzialnością za dane zwierzę. Dlatego warto bardzo mocno przemyśleć tą kwestię pod każdym względem. Nie nabywamy nowego członka rodziny wiedzeni impulsem. Taka forma nie jest wystarczająca i w dość krótkim czasie pojawiają się problemy z taką adopcją.

Co powinniśmy zrobić aby cieszyć się z nowego przyjaciela, który będzie powodem do radości a nie przyczynkiem do rozterek i frustracji?

Przepis na dokonanie dobrego wyboru jest dość prosty

Na początek usiądźmy i najlepiej przy pomocy kartki zapiszmy czynniki, które będą przemawiać za wyborem jakiegoś zwierzaka, jak i te będące przeciw. I tu na samym początku trzeba określić jaki zwierzak nas interesuje.

Czy ma to być rodzinny pupil, czy nasze dziecko pragnie mieć swoje zwierzątko, a może jesteśmy samotni i potrzeba nam pupila na towarzysza.

Drugi aspekt to ograniczenia jakie wynikają z braku przestrzeni i ograniczone możliwości czasowe na poświęcanie pupilowi. Wiadomym jest, że niektóre zwierzęta domowe wymagają nawet kilkugodzinnego czasu poświęconego na opiekę. Nie jest to mało i jeśli chcemy aby nasz nowy domownik czół się przy nas szczęśliwy musimy się nim prawidłowo zająć.

W przypadku gdy jest to zwierzę, o które prosi dziecko należy pamiętać, dobieramy pupila do wyżej wymienionych aspektów, do których trzeba dodać jeszcze to czy nasze dziecko jest już na tyle duże i odpowiednie aby potrafić i chcieć się zająć swoim ulubieńcem przez dłuższy okres czasu.

W przypadku gdy jesteśmy osobami mieszkającymi samotnie warto przemyśleć kwestię czy lubimy dany gatunek zwierzęcia i damy radę zająć się naszym pupilem. W przypadku gdy nie lubimy chodzić na spacery wybór psa nie będzie wskazany lub gdy często jesteśmy po za domem.

Najtrudniej jest przy wyborze pupila dla rodziny, najczęściej myślimy o wyborze psa. Taki wybór jest wskazany dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze dana chwila jest dobrym czasem na taką adopcję.

Nie zawsze można takiego wyboru dokonać na teraz, na już. To byłby nowy członek rodziny, który musi być zaakceptowany przez wszystkich, bo do wszystkich po trosze będzie należeć opieka nad zwierzakiem.
W przypadku gdy wśród domowników jest niemowlak lepiej jest odłożyć taką decyzję na pewien czas. I nie dotyczy to tylko psów ale większości zwierząt, które mają znaleźć się w pobliżu małego dziecka.

Wśród ogólnych rozważań nad możliwością adopcji jest jeszcze jeden aspekt a mianowicie alergia. Pod żadnym pozorem nie możemy tego bagatelizować, bo jak wiadomo długotrwale oddziaływanie na czynniki uczulające może pogłębić naszą alergię ale i doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Zwierzęta domowe bardzo często uczulają. To też jest kolejnym argumentem za nie wprowadzania zwierząt w życie domowe należących do grupy silnie uczulających.

W takich przypadkach trzeba rozwiązać opcje wyboru tych niewielu ras, które nie są w tej grupie. Jednak w większości przypadków pupil będzie należał do grupy zwierząt o dużych pokładach czasowych i pieniężnych jakie wynikną z powodu jego opieki.

Nie należy także zapominać o kwestii finansowej. W niektórych przypadkach adopcja będzie nie tylko czasochłonna ale także trzeba się liczyć z dość dużymi nakładami pieniężnymi.

Nasza kartka jest już zapisana i wiemy, że staniemy się właścicielami wybranego zwierzęcia.
Gratulacje. Od tej chwili twoje życie stanie się bardziej bogate w nieznane dotąd uczucia, które potrafi w nas wyzwolić ukochany pupil.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here