Panowie, którzy chcieli obciąć zarost od zarania dziejów mieli problem z wykonaniem tej czynności. Ich zmagania z pozbyciem się nadmiernego owłosienia było nie lada wyzwaniem. Sięgano nawet po ogień aby skrócić niechciane włosy. Chociaż była to jedna z najstarszych technik usuwania zbędnych włosów, to w niektórych krajach do dziś golibroda stosuje ją z powodzeniem w swoim zakładzie fryzjerskim.
Do golenia przez wieki służyły na początku bardzo dobrze naostrzone noże
Z czasem przeistoczyły się w brzytwy, które to przedmioty nie tylko prowadziły do szeregu skaleczeń ale i potrafiono przy ich zastosowaniu przez nieuwagę zranić śmiertelnie jeśli trafiły w nieprofesjonalne ręce lub klient był nerwowy.
Dziewiętnasty wiek dał panom kolejne dobre zmiany w postaci pierwszych maszynek do golenia, były one wyposażone w jednorazowe żyletki umieszczone w maszynkach, które po wykonaniu golenia można było usunąć i zastąpić drugą bez potrzeby ostrzenia produktu.
Konstrukcja ta pozwalała na znacznie bezpieczniejsze i do tego zdecydowanie szybsze golenie. Do tego czynność tą mógł wykonać samodzielnie każdy mężczyzna co w przypadku brzytew nie zawsze miało miejsce jeśli właściciel zarostu nie umiał sobie poradzić z goleniem w odbiciu lustra.
Następny przełom nastąpił niemal sto lat temu po wyprodukowaniu prawdziwego cuda techniki jakim była na owe czasy golarka elektryczna. Golarka Jacoba Schicka była w wyglądzie zupełnie różnym przyrządem do golenia od tych jakich mężczyźni używają dzisiaj. I jej skuteczność również dawała wiele do życzenia. Mimo to panowie chcieli z niej korzystać pomimo tych niedoróbek jakie zostawiała na twarzy.
Kolejne modele powstawały jak grzyby po deszczu bo panowie bardzo chętnie sięgali po ten produkt pomimo, że nie był tani. Lata mijały dając coraz to bardziej udoskonalone opcje golenia na sucho. W latach czterdziestych dwudziestego wieku przedstawiono model golarki przeznaczonej dla kobiet. Od tej chwili również paniom ułatwiono życie dostosowując produkt do ich potrzeb.
Udoskonalenia produktów postępowały. I były to chociażby takie jak wyprodukowanie golarek na baterie i z dwoma głowicami.
W dobie dwudziestego pierwszego wieku potrzeby i oczekiwania klientów są już bardzo wygórowane. Wyjazdy służbowe z golarką w torbie podróżnej to już norma. Zarówno mężczyźni jak i kobiety cenią sobie komfort jaki daje golarka, która w dzisiejszych czasach nie musi mieć źródła prądu aby z niej korzystać.
Ciało po użyciu dostępnych dzisiaj golarek jest gładkie bez uszkodzeń skóry no i przede wszystkim czynność golenia wykonuje się w bardzo krótkim czasie. Dziś mężczyzna, który chce się ogolić na sucho ma do wyboru dwa rodzaje golarek elektrycznych foliowych i rotacyjnych.
W czym tkwi ich różnica i czy można ich używać przy każdym zaroście i bez większych uszkodzeń naskórka?
Golarka rotacyjna
Niekiedy nazywana obrotową jest najlepszym wyjściem do golenia zarostu, którego włoski położone są w różne strony. Przy typowym goleniu z góry na dół bardzo często zarost jest nie docięty.
Przy pomocy golarki rotacyjnej ten problem jest rozwiązany, bo obrotowe noże położone na głowicy działają po okręgu dzięki temu łatwiej taki nieznośny zarost usunąć. Jeśli wybierzemy droższe wersie produktu, na którym mogą się znajdować nawet kręgi z pięcioma zestawami noży golenie będzie prawie perfekcyjnie i bardzo krótkie.
Golarka foliowa
Przegrywa z golarką rotacyjną jeśli chodzi o czas jaki trzeba poświęcić na golenie. Jednak to tylko jeden minus tego produktu, bo golarki foliowe szczycą się tym, że za ich pomocą można dokładniej usunąć owłosienie. Golarka tego typu zbiera nawet bardzo krótkie włoski.
Golenie u panów już nie oznacza usunięcia owłosienia tylko na twarzy. Panowie coraz częściej chcą również usunąć zbędne owłosienie z torsu czy pleców, golenie tradycyjną maszynka jest dość utrudnione a na depilację się nie chcą zdecydować. Z myślą o nich powstał produkt do golenia ciała.
Sięgając po golarki elektryczne najpierw przyjrzyjmy się bliżej naszemu zarostowi i dopiero wtedy dokonujmy ostatecznie wyboru produktu, który będzie służył nam w pełni dając satysfakcję i zadowolenie.