Nóż jest tym produktem, który podąża z człowiekiem najdłużej. Od czasów prehistorycznych kiedy to nóż był kamiennym i stosowany był do większości wykonywanych czynności do dziś kiedy to stworzyliśmy wiele rodzajów. Zanim zadomowiły się w naszych kuchniach były stosowane jako golarki, do obrony i jako pierwowzór dzisiejszych noży kuchennych i sztućców.
Nóż był raczej znamionami wojownika, noszono go przy sobie uwieszonego na pasku z czasem zaczęto ozdabiać. Im właściciel był znamienitszą personą tym jego nóż miał więcej ozdób i był bardziej wartościowy.
Wprawdzie jego zastosowanie ukierunkowywało się do stworzenia produktu o szerokim zastosowaniu ale tylko o przeznaczeniu kuchennym i jadalnianym jednak w wiekach renesansu taka forma użytkowania była bardzo rzadka. Mijały kolejne lata i w końcu nóż jak na króla przystało stał się jednym z niezastąpionych narzędzi w kuchni w bardzo wielu odsłonach.
Tak jak kiedyś był atrybutem wojownika tak teraz każdy szef kuchni ma swój zestaw noży.
Jednak nie jest to tylko rzecz dostępna szefom kuchni
Do zwykłego kuchennego wyposażenia zaliczamy takie rodzaje jak:
Nóż szefa kuchni
To nóż o uniwersalnym zastosowaniu. Jego szerokie ostrze sprawia, że możemy nim kroić, siekać, porcjować czy też nacinać. Bardzo wiele osób używa tylko tego noża do każdego krojenia.
Nóż uniwersalny
To drugi po nożu szefa kuchni nóż o największym zastosowaniu i najczęstszym przy zakupie. Jego rozpiętość zastosowań jest jeszcze większa z racji tego, że jest krótszy i węższy. Przez co możliwość manewrowania jest znacznie większa.
I można nim zarówno pokroić mięso jak i ukrócić pieczywo no i posmarować masłem. Krojenie wędlin również nie stanowi problemu. Można tylko przy pomocy tego jednego noża przygotować posiłek.
Nóż do pieczywa
Ten nóż należy do produktów ze specjalizacją. A jego specjalnością jest właśnie krojenie wszelkiego rodzaju pieczywa. Wśród noży jest najdłuższy z wszystkich dostępnych z ząbkami na ostrzu.
Nóż do sera
Kolejny nóż specjalizujący się w jednym rodzaju produktu. Jego charakterystyczny wygląd sprawdza się znakomicie przy krojeniu sera zarówno w plastry jak i w kostkę, którą można potem bez problemu zbierać z deski nabijając na rozwidlenie na czubku noża.
Nóż do pizzy
To trzeci z rangą specjalista. Ten nóż jest na pewno wysokiej klasy indywidualista, bo tym nożem możemy kroić raczej tylko właśnie pizzę w związku z okrągłym ząbkowanym ostrzu.
Nóż do filetowania
Bardzo przydatny w kuchni. Jego budowa jest tak skonstruowana aby precyzyjnie oddzielić mięso od kości. Chociaż nie tylko, równie dobrze radzi sobie z rybami.
Nóż do wędlin
Bardzo przypomina nóż do pieczywa równie długi i wąski. Nie posiada jednak ząbków tylko gładkie ostrze. Ten typ wykorzystywany także do krojenia wszelkich ciast, przeć co nazywany także nożem do tortów.
Tasak
Wśród noży ma specjalne zadanie a jest nim cięcie i rąbania z racji swojej dużej główni dla tego noża nie ma rzeczy nie do przekrojenia. Dlatego niektórzy traktują tasak jak nóż uniwersalny. W szczególności w kuchni chińskiej jest podstawą do wszelakiego krojenia.
Nóż do warzyw
To ostatni typ wśród najpopularniejszych noży, których używamy w kuchni. Nóż ten dzieli się na trzy rodzaje. Mające różne ostrza to powoduje, że świetnie kroi każde warzywo i owoc. Jest mały i krótki to pozwala wyśmienicie wykrawać wszelkie zagłębienia, które trzeba oczyścić.
Wymienione noże to produkty, które znajdują się w kuchni i służą do przygotowywania posiłków. Jednak to nie wszystkie może jakie służą do bezpośredniego posiłkowego zastosowania. Trzeba pamiętać, że są jeszcze sztućce a wśród nich znajdują się również noże.
Każdy z nich ma inne zastosowanie i dobrze jest znać ich zastosowanie aby czuć się dobrze podczas serwowania eleganckich posiłków.
Wśród sztućców noże służą do obierania owoców, do raków, do krojenia ryb, do krojenia steków i do smarowania pieczywa.
Te wszystkie noże zastępują te pierwsze jakie człowiek stworzył aby służył np. do obdarcia ubitej zwierzyny ze skóry.
Dają użytkownikowi dużo zadowolenia podczas wykonywania nimi poszczególnych czynności oraz spożywania posiłków.