Dwudziesty pierwszy wiek jest wiekiem nowych technologii, coraz większych zanieczyszczeń powietrza prowadzących np. do wszelakich uczuleń. To wszystko nie bez odzewu skrupi się na nas i na naszym zdrowiu. Poszczególne narządy bezpośrednio są narażone na działanie tychże czynników, jednymi z nich są nasze oczy.

Zagrożenia ich osłabienia płyną zewsząd.

Jak zatem zadbać o siebie aby cieszyć się dobrym wzrokiem do późnej starości?

Najprościej byłoby wyeliminować to co nam szkodzi. Niestety w większości przypadków się tego nie można tego dokonać. Dlatego należy postarać się o dokonanie rachunku sumienia i podsumować co robimy źle z własnej woli i można to skorygować oraz to co jest po za naszymi decyzjami.

Pierwszym czynnikiem niszczącym nasze oczy jest długie, wielogodzinne spędzanie przed monitorem komputera i przed telewizorem. Przebywanie w otwartej przestrzeni dobrze zadziała na nasze oko ponieważ będziemy opierali wzrok zarówno na przedmioty znajdujące się blisko jak i te znajdujące się w dalszej odległości.

Zaaplikujmy sobie domowe spa, itp. Ta forma relaksu nie tylko odciąży oczy, ale również zadba o nasze wnętrze. Przebywanie przed monitorem komputera lub tabletem jeśli nie jest naszą pracą zredukujmy do godziny dziennie.

Zabezpieczmy monitor w odpowiednią nakładkę, zakładajmy odpowiednie okulary jeśli długotrwałe przebywanie przy komputerze jest związane z naszą pracą. Róbmy częste przerwy i odrywamy wzrok patrząc w dal lub przez chwilę pospacerujemy nawet w celu pójścia po kawę lub herbatę.

Tak samo chrońmy nasze dzieci. Dla nich ciągle siedzenie przed monitorem komputera to nie tylko niszczenie prawidłowych parametrów oka ale i spowodowanie wad postawy. Ponadto dzieci najczęściej traktują komputer jako narzędzie do gier. Przez co są zagrożone podwójne. Na zewnątrz chrońmy oczy przed promieniowaniem UV. Nosimy je zarówno latem jak i zimą, dbając aby były odpowiednio dobrane.

Ograniczmy jeśli to tylko możliwe noszenie soczewek lub wręcz zrezygnujmy, z niektórych bo wszak można żyć bez soczewki zmieniającej kolor naszych oczu.
Wspieraj oko dobrą dietą. To co jemy ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie. Oczy są częścią naszego ciała potrzebują aminokwasów, witaminy A, luteiny i zeaksantyny każdego dnia. Produkty te znajdziemy w warzywach i owocach.
Jeśli czujesz, że oko wymaga po całodniowej pracy dodatkowej regeneracji wesprzyj je masażem i okładami zabiegi te przyniosą ulgę.

Zadbaj o dobre oświetlenie w mieszkaniu

Źle dobrane światło także jest sprawcą pogorszenia naszego widzenia. Wybierajmy ciepłą barwę światła jest ono lepiej tolerowane przez oko i nie męczymy go tak jak przy świetle zimnym. Ważne też jest w jakim jesteśmy pomieszczeniu i jakie będziemy wykonywać w nim wykonywać.

Dbajmy o higienę naszych oczu. Panie, które noszą make-up muszą pamiętać o doborze kosmetyków bardzo dobrej jakości, aby jak najmniej podrażniały wrażliwej struktury oka. Nie mogą też zapomnieć o dokładnym usunięciu kosmetyków przy demakijażu. Bardzo prawdopodobne, że pozostawione drobiny kosmetyków podrażnia oko doprowadzając do stanów zapalnych.

Nasze oczy reagują również na nasz sen. W przypadku zbyt krótkiego snu nie zregenerują się po całodniowym dniu pracy. No i przede wszystkim udaj się do specjalisty jeśli masz wrodzoną wadę wzroku. Nie leczona na pewno będzie się pogłębiać. Nie należy bagatelizować także problemów ze wzrokiem lub samymi gałkami ocznymi, które zaczęły pojawiać się i nie są w sferze przypadku.

Gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące nas objawy nie bagatelizujmy ich, mogą one stanowić zalążek do dalszych problemów zdrowotnych, których możemy uniknąć lub je efektownie leczyć. Najlepszym na to sposobem jest zdrowy tryb życia i regularne badanie wzroku.
Tylko w ten sposób będziemy mieli radość życia nie naznaczoną chorobą lub utratą wzroku. Co może się zdarzyć jeśli w lekceważący sposób podejdziemy do zdrowia.
Chrońmy oczy nas samych i oczy naszych dzieci w sposób właściwy. Tylko żyjąc w sposób odpowiedzialny, uchronimy się przed złym stanem naszego wzroku dziś i na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here