Chociaż wydaje nam się, że depilowanie poszczególnych partii ciała jest domeną kobiet i współczesnej kultury to historia jednak pokazuje zupełnie inny obraz. Depilacja jako usuwanie owłosienia z poszczególnych partii ciała zaczątek miała w starożytności a dokładniej w Egipcie. Ludzie zamieszkujący starożytny Egipt a także Rzymskie cesarstwo namiętnie pozbywali się włosów. W szczególności Egipcjanie i nie rozgraniczano w tej materii osób na kobiety i mężczyzn. Zarówno jedna jak i druga płeć depilowała całe ciało wraz z włosami na głowie.

Były to praktyki, które wymagały dużej odległości na ból i sporej odwagi bo często depilacja odbywała się przy pomocy ostrego noża. Z czasem jednak praktyka usuwania włosów z poszczególnych partii ciała odchodziła w zapomnienie aż w końcu zaniechano jej całkowicie.

Dopiero dziewiętnasty wiek zaczął przywracać porzucone praktyki depilacji. A zdecydowany powrót depilacji wrócił wraz z dwudziestym wiekiem. Jednak obowiązek gładkiego ciała obowiązywał tylko panie, które musiały mieć gładkie nogi i wygolone pachy aby uchodzić za prawdziwe źródło kobiecości. Panowie w zasadzie w dalszym ciągu używali swych brzytew tylko do golenia zarostu na twarzy.

Mijały kolejne lata powstawały produkty do usuwania zbędnego owłosienia i tak panie porzuciły krwawe brzytwy na rzecz bardziej nowoczesnych maszynek do golenia, które najpierw goliły za pomocą żyletki a potem sięgnęły po współcześnie nam znane jednorazowe golarki z paskami tnącymi.

Aż przyszły kolejne lata i zapatrywanie na depilację dotarło także do niektórych grupy mężczyzn. A byli nimi sportowcy, to oni współcześnie zaczęli propagowanie gładkiego ciała. Co, u niektórych panów wzbudziło zazdrość i chęć dorównania aby i oni stali się obiektami uwielbienia u płci przeciwnej.

W dzisiejszej dobie dbania o higienę ciała w większości jesteśmy osobami uznającymi depilację kobiet jako coś normalnego i wręcz nieodzownego.

Każda z pań musi mieć usunięte włoski praktycznie wszędzie oprócz włosów na głowie

Jest wtedy uznawana za kobietę zadbaną, sytuacja ma się troszkę inaczej jeśli chodzi o drugą połowę populacji. Panowie zostali podzieleni na połowę, zarówno przez społeczność kobiecą jak i nich samych. Na tych co uważają depilację męskiego ciała za coś normalnego i powinni tak jak kobiety usuwać zbędne włoski oraz na tych, którzy są zdecydowanymi przeciwnikami i dla nich wydepilowane męskie ciało jest oznakami zniewieścienia.

Na szczęście panowie wybierają to co uważają dla nich najlepsze i ten wybór bardzo często pada na pójście do gabinetu kosmetycznego i wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych usuwających wyznaczone włosy.

Argumentując to prawidłową higieną wszystkich stref swojego ciała i jest to naprawdę poważny argument. Wiadomym jest, że panowie mają nadmierną aktywność gruczołów łojowych i dużą potliwość, co prowadzi do szybkiego rozwoju bakterii i drobnoustrojów odpowiadających za przykry zapach oraz możliwość rozwinięcia się chorób grzybiczych. Dlatego walory estetyczne nie są jedynymi jakie przemawiają za wykonywaniem depilacji.

A jakimi metodami panowie pozbywają się niechcianego owłosienia?

Do tej pory golarki wiodły prym w zabiegach przeprowadzonych u panów. Niestety golenie nie daje nam długotrwałej gładkiej powierzchni skóry. Już po kilku godzinach możemy wyczuć wzrastające włoski, dlatego do depilacji służy również metoda woskowa, która niestety dla wielu jest nie do przyjęcia z uwagi na niski próg bólu.

Metody te należą do najstarszych i dosyć często podrażniających miejsca poddane zabiegom. To na dłuższy okres czasu możemy być bardzo problematyczne. Dla tych osób medycyna estetyczna ma produkt jakim jest laser.

Od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia rozpoczęła się era usuwania włosów przy pomocy lasera. Metoda zdecydowanie bezbolesna i dająca trwały efekt na długi czas.

Na początku była dostępna tylko w gabinetach kosmetycznych w związku ze skomplikowanymi ustawieniami i niemałą ceną depilatora.
Jednak dziś w sprzedaży detalicznej dostępne są podręczne laserowe depilatory, które skrzętnie są wykorzystywane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here