Większość osób kocha kwiaty i lubi się nimi otaczać, zarówno kwiatami ciętymi w wazonie jak i tymi w doniczkach i rosnących na rabatach lub polach. Jeśli jesteśmy zdrowi możemy wybierać dowolnie według swoich indywidualnych upodobań. Sprawa się komplikuje w przypadku gdy w naszym domu pojawia się osoba z alergią wziewną.

Nie wiemy czy mamy usunąć wszystkie rośliny, czy też organizm alergika będzie mógł zaakceptować jakąś ukochaną roślinkę. Każda alergia wziewna ma swój indywidualny przebieg i nie możemy być na sto procent przekonani, że coś jest na pewno zakazane lub pod pewnymi warunkami możemy hodować ukochane kwiaty.

Jeśli znamy alergeny na jakie trzeba uważać zaczynamy szukać rośliny, która nie będzie uczulać. Raczej nie będą to kwiaty cięte po pierwsze są na nich grzyby uczestniczące w procesie gnilnym, który zachodzi na tych roślinach bardzo szybko.

To samo będzie dotyczyć wszystkie te rośliny, które potrzebują dużej ilości wody do prawidłowego wzrostu. I przy tych roślinach pleśń jest nieunikniona. Zatem i te rośliny muszą być skreślone z naszej listy. Nie możemy też wybierać kwiatów mających na sobie meszek bo to będzie prawdziwe źródło kurzu, bo nie wolno tych roślin oczyszczać wodą. Na zakazaną listę muszą również trafić kwiaty, które wydzielają mocne zapachy. I one są najczęściej sprawcami objawów uczuleniowych przy alergiach wziewnych.

Co nam zatem zostaje?

Jakie rośliny może mieć w swoim mieszkaniu alergik?

Mamy do wyboru kilka parę gatunków wprost stworzonych dla osób z alergią.
Jednym z nich jest falenopsis. To kwiatek, wprost stworzony dla alergików bo sam jest rośliną o dużych wymaganiach. Nie znosi żadnych pasożytów. Jeśli ten storczyk będzie miał grzyba sam zacznie umierać. Nie toleruje również kurzu na swych liściach. Kwiaty nie wydzielają żadnego zapachu.

Rośliną dla alergika jest także aloes zwyczajny. Nie trzeba go często podlewać, nie roznosi przez to grzybów a dodatkowo sam wydziela płyn o właściwościach antyzapalnych. No i należy do rodziny pochłaniaczy, zatem potrafi oczyścić pomieszczenie. W jego przypadku będzie to usuniecie szkodliwego formaldehydytu.

Do pochłaniających wrogie nam substancje z powietrza a w szczególności zagrażające osobie z problemem uczuleniowym jest sanseweria zwana potocznie wężownicą. Jest wprost idealną rośliną dla alergików. Nie potrzebuje częstych podlewań i do tego zabiera dwutlenek węgla a emituje tlen. Ma gładkie skórzaste liście, które łatwo można oczyścić z kurzu. Przez swe walory roślina ta jest polecana do każdego domu a w szczególności do sypialni. Mamy wtedy swego rodzaju naturalną klimatyzację.

Zielonym sojusznikiem alergika może również zostać dracena. Roślina pochłonie substancje szkodliwe i alergeny. Jej liście łatwo można oczyścić z kurzu. Jest raczej rośliną łatwą w hodowli, zatem nie wymaga szczególnego traktowania.

Na listę możemy dopisać palmę bambusową. Jest dobra alternatywą bo potrafi skutecznie usunąć z powietrza chemiczne zanieczyszczenia jednak jeśli alergia dotyczy grzybów lepiej jej unikać bo do życia palma musi mieć ziemię próchniczą i stały dostęp do wody której jest dużo w powietrzu jak i zbiorniczku doniczkowym.

Epiprenium to kolejna naturalna klimatyzacja, potrafi usunąć z powietrza benzen, toluen, formaldehyd i tlenek węgla. Nie musi być dużo i często podlewana zatem nie rozsiewa dużej ilości pleśni.

Równie dekoracyjnym i jest anturium, choć świetnie oczyszcza powietrze z toksyn niestety nie może być w mieszkaniu osoby uczulonej na grzyby. Nie może być w zasięgu dzieci i zwierząt z powodu trującej wydzieliny.

Trujące właściwości ma również bluszcz pospolity jednak zalet tak wiele, że też można rozpatrywać go jako roślina dla alergika. Potrafi usunąć z powietrza formaldehyd, benzen, ksylen, toluen, trojchloroetylen i tlenki węgla. Nie wymaga również szczególnie dużego zaangażowania w uprawie.

Można wymieniać jeszcze parę ciekawych roślin z puli kwiatów mających zalety oczyszczające. Jednak przy wyborze musimy dokładnie zapoznać się z wadami i zaletami każdej rośliny aby była w stu procentach dostosowana do typu alergii mieszkającej w tym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here