Stopy to część naszego ciała, która od chwili kiedy zaczynamy uczyć się chodzić narażona jest na urazy, otarcia, odgniecenia, spękania naskórka.
Jak temu zaradzić ?
Musimy po pierwsze dbać każdego dnia o ich wygodę, higienę i komfort.
No i oczywiście o odpowiednie kosmetyki do tego wybrane.
Aby nasze stopy nie cierpiały nie wygody musimy dobrze wybierać obuwie nie może ono być tylko ładnie dla oka ale przede wszystkim wygodne i spełniać kryteria jakie chcemy w nich wykonywać aby nie doprowadzały do mniejszych lub większych uszkodzeń naskórka naszych stóp. Musimy dbać również o higienę zarówno obuwia jak i skarpetek czy też pończoch i samych stóp. Skóra stop ma tendencję do przesuszania i rogowacenia naskórka, który musi być systematycznie usuwany w przeciwnym razie skóra na naszych stopach zacznie pękać i problem gotowy. Nieodpowiednio pielęgnowane stopy to także pojawienie się grzybicy.
Jak zatem dbamy o nasze stopy?
Przepis jest bardzo prosty. Codziennie wieczorem zafundujmy stopom domowe spa. Po umyciu obejrzymy je dokładnie aby ocenić jakie zabiegi są konieczne do wykonania na dany dzień. Kolejne etapy wybieramy zgodnie z tym co sytuacja będzie wymagać. Dobrze jest też przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych zrobić stopom kąpiel relaksacyjną. Takie wyboczenie da nam efekt zmiękczenia naskórka i płytki paznokciowej i lepszego ukrwienia stóp. Co też jest nie bez znaczenia po całodniowym obciążeniu jakie miały nasze stopy.
Jak przygotowujemy taką kąpiel?
To zależy jaki stan jest naszych stóp. Jeśli nie mają żadnych otarć, pęcherzy i ran dobrym rozwiązaniem jest moczenie z dodatkiem soli relaksacyjnej i innych relaksacyjnych olejków. Stopy moczymy około piętnastu minut. Po tym czasie nasze stopy będą zdecydowanie bardziej przygotowane do dalszych działań pielęgnacyjnych jak po zwykłym umyciu pod prysznicem. Jeśli już nasze stopy są wymoczone i naskórek stał się miękki i podatny na usunięcie nakładamy peeling złuszczający lub żel.
Możemy zamiast peelingu lub żelu użyć również skarpetek złuszczających. Tak usuniemy naskórek w większości przy pomocy preparatów, pozostałości usuwamy tarką kosmetyczną lub kosmetycznym papierem ściernym i robimy ciepły kompres na stopy z nałożonym kremem.
Po zdjęciu nadmiaru kremu, który się nie wchłonął wykonujemy masaż relaksacyjny, który spowoduje dodatkowe rozluźnienie i całkowite wchłonięcie się kosmetycznych specyfików. W przypadku gdy nasze stopy mają uszkodzenia lub zmiany chorobowe. Pielęgnacja jest bardziej złożona i często wymaga wizyty u specjalisty i stosowania produktów aptecznych.
Jeśli po całodniowym dniu nasze stopy mają pęcherze lub mocne otarcia należy jak najszybciej umyć stopy i zdezynfekować otarte miejsce wodą utlenioną i dopiero potem możemy wymoczyć stopy w naparze z rumianku lub innym naturalnym naparem o działaniu przeciwzapalnym. Nie zakładamy raczej żadnych plastrów jeśli te zabiegi wykonaliśmy wieczorem i nie będziemy już wiele chodzić.
Jednak rano po umyciu i dezynfekcji należy zabezpieczyć uszkodzone plastrami do stóp aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i przyspieszyć gojenie. Jeśli nie jesteśmy osobami z problemami cukrzycowym i te zabiegi powinny wystarczyć aby stopy się wygoiły.
Sytuacja pielęgnacji stóp w przypadku kiedy stopy są zainfekowane grzybicą.
Wtedy wygląda to zupełnie inaczej. Jeśli zauważymy zmiany grzybicze na naszych stopach należy jak najszybciej udać się do dermatologa bo samodzielne stosowanie różnych specyfików może być nietrafione i doprowadzić do pogłębienia się problemu.
Przy rozwiniętej grzybicy tylko badanie mikologiczne da pełen obraz z jakim grzybem mamy do czynienia i pozwoli dobrać odpowiednie preparaty do ich leczenia. Dodatkowo dowiemy się jakie żelazne reguły należy zachować do całkowitego wyleczenia i zapobieganiu nawrotom.
A problem jest naprawdę długotrwały jeśli jeszcze grzybicą zainfekują się nasze paznokcie. Leczenie będzie wymagało regularnych zabiegów, które będziemy musieli wykonywać dwu lub trzy krotnie w ciągu dnia. Co nie będzie proste jeśli jesteśmy osobami czynnymi zawodowo.