Dłonie tak jak nasza twarz najczęściej są narażone na różnego rodzaju czynniki powodujące problemy skórne. To właśnie najczęściej na dłonie zwracamy uwagę. Ich piękno umieją dostrzec zarówno panie jak i panowie. Na szczęście coraz częściej również i panowie dbają o wygląd swych dłoni. Nie jest to zatem domena wyłącznie kobiet.

Jak zatem zadbać o ich piękny wygląd?

Czy przy pielęgnacji rąk skupiamy się tylko na dłoniach i paznokciach?

Wśród ogólnie dostępnych opinii jest taka, że tylko osoby, które nic nie robią mogą mieć piękne zadbane dłonie. Nie jest to prawdą. Możemy wykonywać praktycznie wszystkie zawody świata, bez większych szkód na strukturę skóry i płytki paznokciowej. Warunkiem jest aby po wykonanej pracy zadbać należycie o skórę nie tylko dłoni ale całych rąk bo często pracownicy muszą nosić uniformy z odsłoniętymi niczym nie zabezpieczonymi rękami. Jest wiadomym, że prace fizyczne niszczą dłonie.

Jednak dzisiejsze produkty kosmetyczne mają tak szerokie spektrum działań, że i dłonie pracownika fizycznego nie muszą wyglądać mało estetyczne.

Jak powinni podejść do pielęgnacji, od czego zacząć?

Po pierwsze, używać rękawiczek ochronnych, aby uniknąć otarć i środków chemicznych, które powodują mikro uszkodzenia dłoni i paznokci. Rękawiczki muszą być dostosowane do charakteru pracy jaką wykonujemy i trzeba pamiętać aby często je zmieniać na nowe. Jeśli będziemy nosić stare zabrudzone efekt będzie odwrotny od oczekiwanego. To na nich skupi się najwięcej zanieczyszczeń i przy wielokrotnym wkładaniu przenosimy dany materiał na skórę dłoni i rąk.

Po wykonanej pracy dokładnie myjemy ręce i jeśli to możliwe od razu po umyciu używamy kremu do rąk aby przywrócić prawidłowy stan naszej skóry. Krem musi być bardzo dobrej jakości by mógł szybko przywrócić odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie oraz regenerację. To podstawowe walory kremów ochronnych.

Skóra po wykonywaniu pracy i zmyciu materiału jaki przy tej pracy znalazł się na rękach często musi być zmywana silnymi środkami myjącymi powodującymi głębokie wysuszenie naskórka co prowadzi do jego pękania. Co jest częste po wykonywaniu takich, że prac i zabiegach higienicznych.

Aby ulżyć naszym dłonią po wykonaniu prac fizycznych, które bardzo obciążyły nasze dłonie możemy dodatkowo nałożyć na ręce okłady z preparatów regeneracyjnych oraz wmasować kremy nawilżające bo skóra dłoni nie ma gruczołów łojowych i samoczynnie się nie natłuści i nie wytworzy naturalnej ochrony. Dzięki temu naskórek będzie zniszczony.

Aby naskórek nie stal się zrogowaciały stosujemy peeling, wystarczy użyć go raz w tygodniu.
Dużą uwagę trzeba też zwrócić na długość naszych paznokci. Przy wykonywaniu prac fizycznych zaleca się aby paznokcie były dokładnie, krótko przycięte. Dzięki temu nie narazimy naszych palców na możliwość urazu lub zerwania płytki paznokciowej.

A co z osobami, które nie wykonują za dużo prac fizycznych jednak są posiadaczami skóry wrażliwej lub są osobami starszymi i ich skóra bardzo szybko źle reaguje na warunki atmosferyczne, środki czystości jakie stosujmy np. do sprzątania?

W takich przypadkach trzeba starannie dobierać kosmetyki jakie będą stosowane do codziennej pielęgnacji skóry. Trzeba mieć kremy, balsamy i odzywki, które nawilżą i zregenerują uszkodzenia. Pamiętamy również o kremach z filtrami UV, aby dodatkowo nie obciążać słabego naskórka.
Zaleca się stosowanie używania do każdych prac domowych gumowych rękawiczek aby woda i środki czystości lub ochrony mebli nie stykały się bezpośrednio ze skórą.

Osobom w średnim wieku bez problemów skórnych zaleca się kosmetyki wzbogacone w mocznik, glicerynę i sorbitol. Te składniki to podstawa stosowania produktów ukierunkowanych na pielęgnację skóry dłoni.

Dla uniknięcia szybkiego starzenia się skóry i powstania zmarszczek należy wybrać preparaty z zawartością witaminy E, kwasu hialuronowego, retinolu i kolagenu. Można też stosować naturalne produkty do okładów, maseczek czy kąpieli.
Produkty te zalecane są dla każdego rodzaju skóry bo jako produkty naturalne mają mały czynnik reakcji alergicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here