Dbając o higienę używamy kosmetyków, ale czy aby na pewno zawsze kierujemy się ich przeznaczeniem?
Czy znamy ich skład?
Niestety bardzo często nie zwracamy uwagi na to jaki kosmetyków używamy. Wydaje nam się, że jest to bardzo mało istotne. Nic bardziej mylnego. Z ogromnej palety dostępnych w sprzedaży kosmetyków głównych podziałów jest kilka.

Mamy kosmetyki dla dzieci, kobiet i mężczyzn

Ten podział to dopiero początek. Zapoznajmy się zatem z tematem.
Na początek kosmetyki dla dzieci.

Tu podział rozgranicza tylko wiek od kiedy należy stosować. W większości producent zadbał o to aby nie uczulały. Rozróżniamy wśród nich typy: szampony, mydła, balsamy, kremy, płyny do kąpieli, pudry, chusteczki nawilżane, kremy ochronne, oliwki i mleczka.
Wybierając je najlepiej aby miały jak najmniej składników. Jest to ważne z dwóch powodów.

Po pierwsze w przypadku reakcji uczuleniowej szybciej dojdziemy na jaki składnik kosmetyku nasz maluszek źle reaguje.

Po drugie używanie kilku kosmetyków jednocześnie może doprowadzić również do realizacji uczuleniowej.

Kolejna grupa mająca swoje kosmetyki to nastolatków. Dla tej grupy wiekowej do kosmetyków dochodzą jeszcze kosmetyki antytrądzikowe, toniki, żele, peelingi i maseczki. Te kosmetyki z kolei spełniaj role oczyszczające. Tu zagrożenie stanowią składniki wysuszające.

Ostatnia grupa to dorośli, którzy zostali podzieleni na płeć i typy skóry. Kosmetyki dla kobiet mają inny skład i pH od kosmetyków męskich. Nuta zapachowa również rozgranicza dla kogo dany kosmetyk jest przeznaczony.

Jednak zostają typy skóry: normalna, dojrzała, mieszana, naczynkowa, tłusta, sucha, wrażliwa, skóra przyszłej mamy, skóra głowy, okolic intymnych. Kosmetyki do ciała dla osób ze skórą dojrzałą muszą ujędrniać, uelastyczniać, nawilżać i odżywiać, ponieważ z wiekiem traci te właściwości.
Produkty do ciała z problemem skóry suchej to preparaty głęboko nawilżające i natłuszczające. Nie wolno stosować produktów z zawartością alkoholu. Nie należy również używać peelingów o grubej fakturze. Zaleca się stosowanie delikatnych mleczek.

Do higieny skóry tłustej najlepiej stosować kosmetyki oczyszczające i nawilżające. Toniki antybakteryjne, które zapobiegną rozwojowi wolnych rodników. Kosmetyki do ciała przy skórze mieszanej zalecane są podobnie jak do skóry tłustej.

Produkty do skóry wrażliwej to w zasadzie gama kosmetyków mających likwidować stany zapalne i wspomagające odbudowę uszkodzonego naskórka. Zaleca się kupowanie produktów aptecznych nie drogeryjnych. Kosmetyki do ciała dla przyszłych mam muszą odpowiadać znamionom kosmetyków przeznaczonych do skóry delikatnej. Zaleca się stosowanie kosmetyków, które są polecane przez ginekologów.

Kolejnymi kosmetykami zaliczonymi do produktów kosmetycznych dbających o ciało są produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy. Ta skóra jest pokryta włosem w związku z tym wymaga specjalnych produktów stworzonych tylko i wyłącznie do jej pielęgnacji.
Skóra okolic intymnych to też strefa naszego ciała wymagająca kosmetyków wyprodukowanych dla tej części ciała. Miejsca te są delikatne i ich pielęgnacja musi być niezwykle troskliwa. Wskazane jest aby kosmetyki do tej części ciała zlecił nam specjalista. Mogą wtedy być to produkty apteczne.

Wśród różnych rodzajów skór możemy wyróżnić skórę naczynkową.
Ten rodzaj skóry jest obecny u małych dzieci, stosujemy wtedy kosmetyki dla nich przeznaczone i u osób starszych. Dla tej grupy wiekowej o takowej specyfice skóry trzeba stosować delikatne produkty i bogatych w witaminę E i C. Do codziennej pielęgnacji poleca się kosmetyki z pantenolem. Często osoby z tym problemem skórnym muszą korzystać ze specyfików wskazanych przez dermatologa aby zaistniałe zmiany skórne prawidłowo mogły leczone.

Przedstawione rodzaje skór w kilku przypadkach dotyczą tylko i wyłącznie skór kobiecych. I dostępne kosmetyki są raczej ukierunkowane w ich kierunku. Na szczęście od kilku lat zaczęto poważniej traktować potrzeby kosmetyczne mężczyzn i dostępne są już produkty do pielęgnacji ciała przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here