Klocki królowały od zawsze jako jedna z najpopularniejszych zabawek.
Chyba każdy z nas w swoim dzieciństwie posiadał klocki i bardzo chętnie po nie sięgał w prawie każdej zabawie. Bo tylko one pozwalały na zbudowanie zamku dla księżniczki czy garaż na resoraka.

Tak naprawdę to tylko klocki zapewniają zabawę, która rozwija tak wiele płaszczyzn. Przez zabawę z klockami zapewniamy rozwój przestrzenny, planowania i narracji.

Oczywiście nie są produktem naszych czasów bo jako nieliczne zabawki są dostępne dla dzieci już ponad dwa wieki. Pierwsze drewniane służyły dzieciom do zabawy już w osiemnastym wieku. I najpierw były to zwyczajne drewniane klocki o różnych kształtach do stabilnego ustawiania różnych budowli.

Potem przyszedł wiek dziewiętnasty i klocki zostały lekko zmodyfikowane, dzięki czemu można było budować bardziej stabilne budowle bo każdy klocek miał wyżłobione rowki.
Tak zaczął się ich podbój dziecięcego świata, który z powodzeniem trwa do dzisiejszego dnia.

Jako jedna z najstarszych zabawek klocki przez te długie lata ewaluowały i powstawały nowe rodzaje

Wśród najpopularniejszych należą: Klocki plastikowe

Plastik to ostatnio najpopularniejszy materiał do wykonywania wielu przedmiotów również zabawek. Także klocki wykonane są dużej większości z tego produktu. Klocki z plastiku dzięki swojej różnorodności to zabawka zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Przy zakupie klocków plastikowych tak jak w przypadku kupna wszystkich innych zabawek należy zachować szczególną ostrożność.

Klocki plastikowe należą do grupy tych zabawek, które lepiej kupować renomowanych firm. Mamy wtedy gwarancję, że plastik jest najwyższej jakości i zachowane są wszelkie normy i środki bezpieczeństwa.

To jedne z najpopularniejszych różnych typów, które są wykonane z tego produktu.
W śród nich są klocki standardowe, które kiedyś były wykonane z drewna. Tak samo jak drewniani poprzednicy są w różnych kształtach i kolorach. Mają te same figury i możliwości konstrukcyjne. Tak jak klocki drewniane są polecane już dla najmłodszych pociech.

Do ulubionych przez dzieci plastikowych klocków należą klocki konstrukcyjne. W tej grupie jest wiele rodzajów, czasem bardzo skomplikowanych zestawów klocków. Ten typ zabawek jest tak mocno rozbudowany, że przedział wiekowy jest bardzo duży. W większości są to klocki przeznaczone dla dziecka powyżej czwartego roku życia. W większości są to drobne elementy, z których należy złożyć daną konstrukcję, która może przybrać różne formy i kształty.

Dlatego przy zakupie bardzo ważne jest aby kupować dany zestaw do przynależnego wieku. Klocki konstrukcyjne swą różnorodność mają tak dużą, że są ponadto wykonane oprócz plastiku także z metalu i z drewna.

Ciekawymi klockami są, klocki clicks. Wybierając te produkty uzyskamy także wiele form konstrukcyjnych przy niewielkiej pomocy dziecko już wieku przedszkolnym stworzy podane w proponowanych formy konstrukcyjne.

Dla najmłodszych pociech zaleca się klocki wafelki. Dostępne nawet dla dwulatka.
Wśród dostępnych od niedawna klocków są klocki magnetyczne. Ten rodzaj klocków ma wbudowane magnesy dzięki czemu dziecko w łatwy sposób może łączyć kolejne w dowolne konstrukcyjne lub proponowane w zestawie.

Dzisiejsze klocki to nie tylko te, które służą do składania wybranych form czy konstrukcji. Ważnym rodzajem i dosyć oryginalnym są klocki edukacyjne. Podczas układania kostek lub płytek nasze pociechy mogą układać cyferki lub literki co sprzyja na początku do zaznajomienia się z cyframi i alfabetem a w późniejszym czasie nauką składania wyrazów oraz danych cyfr.
Można by tak wymieniać jeszcze dość długo, bo na rynku krążą klocki w tak wielu rodzajach i typach, że chyba nie sposób jest się z wszystkimi dostępnymi zapoznać i ocenić jaką sobą reprezentują wartość.

Dlatego przed zakupem gruntownie zapoznajmy się z ich przeznaczeniem wiekowym i funkcją jaką mają spełnić. Jeśli dobrze dobierzemy dla naszej pociechy dany produkt będzie to zabawka, z którą nie rozstanie się przez kilka kolejnych lat.
Spełniając wszystkie zadania jakie są im przypisane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here