W dzisiejszych mieszkaniach i domach coraz częściej stosujemy klimatyzację.
Czy jednak wiemy jaką wybrać, aby była to opcja najkorzystniejszą dla wszystkich domowników?
Na początek musimy przede wszystkim zapoznać się z ogólnym pojęciem słowa klimatyzacja. Jakie funkcje spełnia i czego możemy się spodziewać po jej zainstalowaniu. Klimatyzacja ma za zadanie utrzymanie wentylowanego pomieszczenia, w którym mamy aparaturę klimatyzacyjną w optymalnych, wybranych przez nas warunkach ciepła i wilgoci.
Ma także możliwości filtracji powietrza w pomieszczeniu
Jeśli w najbliższym czasie planujemy zakup i instalację klimatyzacji zapoznajmy się z dostępnymi na rynku klimatyzatorami.
A dzielimy je na typy: monoblock, split, multi-split, ścienne, scienno-przysufitowe, podłogowe, kasetonowe i kanałowe. Dodatkowo możemy wybrać urządzenia mobilne i do stałego montażu.
Przy wyborze ważne jest wiele czynników mających duże znaczenie w ogólnej pracy klimatyzacji. Musimy określić ile pomieszczeń chcemy klimatyzować, jaką dane ma temperaturę i wilgotność. Ile osób przebywa w danym pomieszczeniu. Jeśli już zebraliśmy te dane czas zapoznać się z poszczególnymi typami klimatyzatorów.
Do najpopularniejszych należą klimatyzory typu split. Ten klimatyzator ma dwie jednostki robocze, które działają wspólnie. Jego linie chłodzenia są freonowe i elektryczne.
Równie popularny jest typ monoblok, który zbudowany jest tylko z jednej roboczej jednostki chłodzącej. W swym korpusie klimatyzator zawiera sprężarkę, parownik i skraplacz. Niestety ten typ klimatyzatora mądrość dużą wadę, jaką jest spora emisja dźwięku spowodowana pracą sprężarki.
Typ multi-split to jedna jednostka zewnętrzna, do której można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Oczywiście polecana jest do klimatyzowania wielu pomieszczeń jednocześnie.
Do tych dwóch typów split i lult-split klimatyzorów można dowolnie instalować różne modele z dodatkowymi funkcjami. Jednym z najprostszych modeli do podłączenia szeregowego, jest klimatyzator kanałowy. Model ten rozprowadza po wszystkich podłączonych pomieszczeń powietrze o tej samej temperaturze.
O podobnych funkcjach możemy mówić o klimatyzatorze kasetonowym. I instaluje się je w przestrzeni sufitowej. Jest bardzo estetyczny w wyglądzie w związku z tym preferowany jest do montażu w biurach, salonach, salach konferencyjnych czy punktach usług.
Z kolei klimatyzator przypodłogowy to model, który jest typową opcja dla pomieszczeń gdzie nie można zainstalować innego typu i modelu.
Modelem specjalizującym się w wysokiej zabudowie jest klimatyzator ścienno-sufitowy. Jeśli mamy pomieszczenie wysokie i inne modele raczej się nie sprawdzą. Równomierny chód w mieszkaniu uzyskamy dzięki temu modelowi.
No i najpopularniejszy model, klimatyzator ścienny. Projektowany z myślą o odbiorcach indywidualnych. Ma wiele rozbudowanych wersji, przez co ich cena jest bardzo przystępna. Należą do grupy cichych urządzeń w związku z tym nie potęgują hałasu.
Jeśli zapoznaliśmy się z wszystkimi typami dogłębnie i wiemy czego szukamy możemy przeprowadzić rozmowy z przedstawicielem handlowym.
Pracownik danej firmy zapewne wysłucha naszych potrzeb, oczekiwań i ewentualnie jeszcze skoryguje nasze wybory do najbardziej korzystnego zakupu. Podczas wywiadu jaki musi od nas uzyskać wyliczy parametry techniczne, które trzeba wykonać dla prawidłowego funkcjonowania klimatyzatorów.
Ponieważ każde pomieszczenie będzie miało inne nasłonecznienie, funkcję użytkową. Ważne jest aby klimatyzator pracował na najlepszych parametrach do danego pomieszczenia w ten sposób będziemy mogli korzystać z klimatyzacji w pełni.
Jak wiadomo temperatury w poszczególnych pomieszczeniach powinny się różnić.
A także zmieniać się zależnie od pory dnia.
Jak widzimy ustawień dotyczących poprawnego działania klimatyzatorów jest wiele.
Wiele jest także firm oferujących produkty z działu klimatyzacyjnego. Warto sięgnąć po informację z poszczególnych sklepów aby wybrać optymalną opcję dla siebie.
Musimy pamiętać, że klimatyzacja ma spełniać kryteria dla całej naszej rodziny.