Polacy zakochali się we wszelakich suplementach. Wiedziemy prym w kupowaniu tych specyfików w Europie.
Bijemy kolejny rekord w Europie, ale czy to chlubny rekord?
Jakie to może mieć lub ma skutki?

Niestety dość trudne do oszacowania bo tak naprawdę nikt nie robi badań w tym względzie nie wiemy.

Ile ktoś czegoś bierze i jak długo

Nie wiemy jak wiele preparatów, które krążą w obiegu ma przeprowadzone badania kliniczne.Kupujemy wszystko na wszystko i wszędzie. W aptekach stacjonarnych, w drogeriach, w internecie.

Ma być dużo i od wszystkiego, bo akurat nas boli lub czegoś tam wydaje się nam, że mamy niedobory. Specyfik suplementacyjny ma być panaceum na każdy dzień i na każdą przypadłość, jaka akurat nas trapi. Nie interesujemy się czy to co łykamy można zastąpić zmianą diety i czy produkt ma w swym składzie to co obiecuje napis na etykiecie.

Nie robimy badań wykazujących w czym tkwi problem i jakim produktami temu zaradzić. Nie informujemy lekarza o łykaniu kolejnych specyfików. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że zakupiony suplement może nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jednak nikt nie chce rezygnować z zaistniałej sytuacji. Nie reagujemy na typowe objawy zatrucia organizmu, wynikające z zażywania kolejnych suplementów.


Niektórzy doszli do takich absurdów, że nie odżywiają się prawidłowo. Wybierając tylko i wyłącznie produkty fast food, napoje wysoko słodzone.

A skutki złego odżywiania i chroniczny brak produktów bogatych w witaminy czy minerały chcą zastąpić łykaniem suplementów. Uważają bowiem, że wszystko można zastąpić tabletkami. Uważając, po co mają się zmuszać do jedzenia potraw, których nie lubią.

Czy zatem zakazać sprzedaży tych produktów?

Nie jest to dobre rozwiązanie, bo wiele osób traktuje suplementy z rozwagą i na zlecenie lekarza. Przynoszą one wtedy dużo dobrego, jednak tylko te, które są kontrolowane bo suplementy to nie jest samo zło…

A do takich świadomych zastosowań suplementów zaliczamy również osoby, które stosują różne diety i wymagają wsparcia w produktach uzupełniających to w co dana dieta jest uboga. W tych przypadkach wspomaganie diety tego typu produktami jest wręcz konieczne.

Bardzo niebezpieczne suplementowanie się jest wśród sportowców lub osób chcących wyczynowo zajmować się sportem szeroko pojętym, którzy dla osiągnięcia przyjmują bardzo duże ilości suplementów bardzo często na własną rękę i specyfików nielegalnych.

Młodzi ludzie na siłowni nie mogąc osiągnąć takich wyników jakie by chcieli w krótkim czasie postanawiają zatem znaleźć wspomaganie w postaci produktów niedozwolonych aby osiągnąć swój cel. Równie niebezpieczne są przyjmowane preparaty na odchudzanie. Praktyki takie są bardzo groźne nie tylko dla zdrowia i życia. W skrajnych przypadkach dochodzi do nagłych silnych zaburzeń w funkcjonowaniu naszego organizmu i ciężkiej niewydolności, któregoś z organów.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest propagowanie zdrowego stylu odżywiania

Wsparcia ze strony lekarzy i aptekarzy aby przy każdej okazji przypominali o szkodliwości jakie mogą mieć suplementy przyjmowane bez odpowiedniej kontroli. Jest to jednak praca edukacyjna na długie lata, bo wieloletnie zakorzenienia w stosowaniu suplementacji u ogromnej grupy ludzi zamieniło się już w nałóg lub bardzo trwałe przyzwyczajenie.

Jeśli zatem nie można na dzień dzisiejszy zmienić nawyków kupowania suplementów róbmy to bardziej rozważnie. Kupując na stronach internetowych zwracajmy uwagę czy dany specyfik jest przedstawiony jako preparat który mamy zakupić jest przynajmniej zgłoszony do placówki monitorującej tego typu specyfiki. Sprawdźmy wiarygodność sprzedającego.

Spróbujmy się dowiedzieć z wiarygodnych źródeł czy wybrany produkt ma dobrą opinię.
Kupując czytamy skład danego produktu i dawki w jakich jest zawarta jedna dawka.

Skonsultujmy to z lekarzem lub przynajmniej zapytajmy przy zakupie farmaceutę czy możemy daną dawkę preparatu przyjmować i jak długo.
Spróbujmy dowiedzieć się jakie są skutki uboczne przyjmowania tych produktów. I starajmy się aby nie były duże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here