Od ponad stu lat dana jest nam oświetlać domy oświetleniem elektrycznym. Z każdym rokiem doskonalimy nasze wybory i świecimy coraz większą paletę różnorakich urządzeń mających zapewnić w danym pomieszczeniu klimat i dać odpowiednią ilość światła.
Dziś wybór nie jest już przypadkowy i został usystematyzowany w trzy rodzaje oświetlenia, które dzielimy na ogólne, miejscowe i dekoracyjne
Oświetlenie ogólne to podstawowe mające oświetlić całe pomieszczenie kiedy tego akurat potrzebujemy. Najczęściej źródło światła znajduje się u góry, bardzo często na suficie. Do bardzo częstych oświetleń znajdującej się w tej przestrzeni jest oświetlenie natynkowe, które najczęściej ostatnio przybiera formę świateł LED.
Drugim sposobem na zainstalowania źródła światła są oprawy wpuszczane. Ostatnio znów bardzo modne.
Kolejne z proponowanych to lampy wiszące, które świetnie nadają klimat danemu pomieszczeniu. Królem w tym rodzaju oświetlenia jest żyrandol. Znajduje się w większości jadalni i salonów.
I ostatnia opcja to oświetlenie szynowe. Ta forma oświetlenia jest dosyć młoda w swej eksploatacji. Można to oświetlenie wprowadzać do wielu pomieszczeń i jest dość funkcjonalne.
Drugim z rodzajów oświetlenia jest oświetlenie miejscowe. Ten rodzaj oświetlenia stosuje się w większości pomieszczeń. Ma ono nam służyć do oświetlenia punktowego, które w danej chwili potrzebujemy, i które ma nas nie oślepiać swym silnym światłem podczas wykonanych czynności.
Trzecim rodzajem światła jest światło dekoracyjne. To światło należy do najbardziej rozpowszechnionego w muzeach i na wystawach. Chociaż coraz częściej zdobywa nasze domy na zewnątrz i pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz, a w których poprzez oświetlenie dekoracyjne możemy wyeksponować poszczególne detale.
A aby wszystkie te detale świetlne współgrały musimy dodać do nich jeszcze jeden bardzo ważny jakim jest barwa światła.
Ten czynnik ma też ogromną wartość i jeśli jest źle dobrany nie tylko zepsuje nam estetykę oświetlenia danego pomieszczenia ale i będzie męczyć nasz wzrok.
Barwę dzielimy na ciepłą i zimną.
Jej wybór jest tak ważny, że może wręcz decydować o naszym samopoczuciu.
Każda barwa odpowiada za to jak reaguje na nią nasze oko i nasz organizm.
Jeśli wybierzemy światło żółte, które ma czynnik relaksujący, szybko nasz organizm przejdzie na tryb odprężenia.
Z kolei światło z odcieniem zimnej barwy pozwala nam się szybciej skupić i utrzymać wysoki stan gotowości wewnętrznej.
Jeśli już wybraliśmy rodzaj światła i odpowiednią lampę lub żyrandol czas na dobór żarówki o odpowiedniej barwie.
Jest to niezmiernie ważne w przestrzeni gdzie przebywają dzieci. W pokoju dziecka musi być tylko i wyłącznie światło w barwie żółtej, zarówno w lampie wiszącej oświetlenia ogólnego jak i punktowego.
Ta barwę światła preferuje się również w salonie, który służy do wypoczynku i w każdym dość dużo czasu spędzają nasze pociechy.
Z kolei przestrzeń przeznaczoną na kuchnię zaopatrujemy w obie opcje. Potrzebujemy tu zarówno miejsc z żółtym blaskiem jak i barwa zimna jest wskazana. W strefie barwy zimnej będziemy kroić doprawiać i gotować, tam zdecydowanie potrzebujemy dużego skupienia i uwagi.
W aranżacji tego wnętrza również wybieramy obie barwy światła
Łazienka to przestrzeń podzielona na strefy relaksacyjne i aktywne, stąd te podziały. W strefie relaksacyjnej umieszczamy światła żółte dla szybkiego uspokojenia, ukojenia i dojścia do wewnętrznej równowagi. Zaś w aktywnej strefie świateł białych będziemy golić zarost, robić makijaż, nakładać szkła kontaktowe i musimy mieć wyostrzoną uwagę.
Co do wyboru barwy światła w sypialniach głosy są podzielone. Jedni uważają, że jest to strefa wyciszenia i powinniśmy postawić na światło lamp z żółtą barwą. Najlepiej aby ta przestrzeń nie bazowała na świetle ogólnym sufitowym.
Druga opcja mówi, że barwa zimna jest również wskazana.
Jeśli jesteśmy w posiadaniu własnego biura gdzie będą przebywać różni ludzie postawmy na światło neutralne.
Poznaliśmy w przybliżeniu większość możliwość aranżowania naszych przestrzeni w instalację świetlną, która jest podstawą dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania.