Dieta to chyba najmodniejsze słowo w dzisiejszych czasach.
Niezliczone ilości sposobów odżywiania zalewają wszystkie dostępne nośniki przedstawiając wszystkim jak powinni się odżywiać w najbardziej z możliwy zdrowy sposób. Najczęściej ze zdrowiem takie odżywianie ma niewiele wspólnego. Dla niektórych osób im dziwniej tym zdrowiej, bo wszak to dieta to musi być zdrowa.

Większość osób chwali się wprost na portalach społecznościowych rodzajami stosowanych diet. A słowo dieta oznacza, że jedzenie jest wyjątkowe.

A jak to jest tak naprawdę z tą dietą?

Niestety nie wszyscy wiedzą, że termin dieta oznacza po prostu sposób odżywiania i nie oznacza to w sobie żadnego podtekstu ani dobrego ani złego odżywiania. Znaczna większość osób powinna być określona, że stosuje dietę wszystkożerną. Z racji tego iż nie odrzucamy jakiegoś produktu.

Aby dokładnie oznaczyć nasze odżywianie mianem diety trzeba określić co jemy na co dzień przez długi okres czasu. Jak robią to weganie lub wegetarianie. Te dwa sposoby odżywiania możemy nazwać słowem dieta, bo trzeba zachować na stałe ściśle określone reguły żywieniowe aby móc powiedzieć, że jestem na danej diecie.

Co zatem mają powiedzieć osoby, które się odchudzają?

Zazwyczaj osoby te pragną w krótkim czasie zrzucić kilka kilogramów i wrócić do starych nawyków żywieniowych. Nie jest to ich zwyczajny codzienny sposób żywienia bo najczęściej w czasie odchudzania tak zwana dieta polega na drastycznym obniżeniu spożywania większości produktów i po kilku lub kilkunastodniowym odżywianiu się wraca stara dieta.

Takie chwilowe odżywianie należało by raczej nazwać głodówką aniżeli dietą. Częste wprowadzanie organizmu w taki rytm odżywiania nie tylko nie sprawi spadku wagi ale doprowadzi do prawdziwych kłopotów ze zdrowiem.

To w takim razie co z tymi wszystkimi dietami odchudzającymi dostępnymi na wyciągnięcie ręki?

Najlepiej zrobić rozpoznanie co pod danym hasłem się znajduje. Po pierwsze jakie wartości kaloryczne w sobie zawiera i po drugie jakie produkty wprowadza do codziennego odżywiania. Niestety w większości przypadków ludzie sięgają po diety, które mają jak najniższe wartości kaloryczne i praktycznie żadnych wartości odżywczych. I do tego nie ważne kim jesteśmy, w jakim wieku i jaką wykonujemy pracę dla wszystkich to samo. Takie sposoby odżywiania zakładają schudniecie nawet dziesięć kilogramów w tydzień. Prawdziwe czary – mary.

Niektórzy doszli do takich absurdów, że uważają iż bycie ciągłe na jakiejś diecie sprawi, że będą zdrowi i piękni z ciągle nienaganna figurą. Będą jeść wszystko, a raczej nie będą jeść niczego oby tylko osiągnąć wyimaginowany cel.

Nie do końca takie myślenie jest poprawne i prawdziwe.

To jak wybrać dietę, czyli stały sposób odżywiania się mający jak najlepszy wpływ na nasze zdrowie?

Jeśli nie mamy jakiś defektów zdrowotnych najlepsza opcją jest sięganie po wszystkie produkty z tych mało przetworzonych i posiłki dostosować kalorycznością do tego czy jesteśmy dorośli i jaką pracę wykonujemy.

Wiadomym jest, że osoba w wieku trzydziestu lat z wagą siedemdziesięciu kilogramów, która kilka dni w tygodniu po kilka lub kilkanaście godzin dziennie wykonuje ciężką pracę fizyczną nie może być liczona kalorycznie jak inne osoby z tym samym wiekiem i wagą zajmujące się przykładowo robieniem manicure.

Obie te prace są zaliczane do fizycznych i niby powinny być w tych samych widełkach posiłków. Oczywiście u jednej i u drugiej osoby jest inny pobór na kalorie i inne produkty odżywcze. W związku z tym obydwa te przypadki prowadzić własny licznik dla ich organizmu i ustalić optymalną dietę, która będzie stosowana do czasu aż zmienią swoi rytm pracy dobowej lub przejdą do następnej grupy wiekowej a wraz z nią konieczne będzie ponowne wprowadzenie zmian żywieniowych.

Bo nie łudzimy się, nie ma idealnej diety dla wszystkich.

Każdy ma inne potrzeby żywieniowe i inne poczucie smaku. Wszak pamiętać jeszcze trzeba o tym, że niektórzy ludzie nie zjedzą czegoś co dietetyka określi jako zdrowy produkt. Niech będzie przykładem jedzenie małż. Produkt w zasadzie nie mający wiele zalet odżywczych jednak dla wielu osób nie do przełknięcia z powodów wyznaniowych czy też nawyków żywieniowych.

Dajmy szansę naszemu organizmowi i jeśli nie chcemy wybrać diety wszystkożernej to przynajmniej dla nas jak najbardziej optymalnej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDbamy o nasze zęby
Następny artykułDomowa biblioteka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here