Któż z nas nie chce mieć perlistego uśmiechu z garniturem śnieżnobiałych zębów?
Któż z nas w poczekalni przed gabinetem stomatologa nie przysięgał sobie w duchu, że teraz już solennie będzie dbał o swoje zęby?
Wiadomym jest, że jeśli nie nabyliśmy nawyku dbania o zęby z czasów wczesnego dzieciństwa to w wieku dorosłym będzie nam bardzo trudno być konsekwentnym w takowym działaniu.

Dlatego dbajmy o to aby już najmłodsze bobasy miały nawyk mycia zębów. A zanim same będą mogły tę czynność wykonywać każdy rodzic musi dbać o czystość jamy ustnej swojego niemowlaczka. Najpierw myjemy dziąsła dziecka gazikiem a po pojawieniu się pierwszych ząbków należy tą czynność wykonywać tzw. pierwszą szczoteczką. W tym czasie nie używamy żadnych past do mycia zębów. Do tej czynności w tym okresie wystarczy przegotowana woda, którą zwilżamy gazik lub szczoteczkę.


Jeśli ten nawyk mamy już odhaczony kolejne to regularne przynajmniej dwukrotnie wizyty u stomatologa. Robimy to nawet wtedy gdy nie widzimy żadnych zmian uzębienia. To czy z naszymi zębami dzieje się coś niepokojącego może stwierdzić jedynie dentysta. Wizyta u stomatologa nie oznacza zawsze borowania. To również zabiegi zabezpieczające nas przed próchnicą, kosmetyczne lub skierowanie do ortodonty jeśli zauważy taką konieczność.

Jak zatem dbać o nasze zęby?

Na początek wybieramy odpowiednią pastę do zębów, nic dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Jest tych produktów na rynku bardzo wiele. Trzeba z dużą starannością dobierać kosmetyki bo czynniki jakie trzeba zachować są wielorakie i indywidualne. Trzeba znać potrzeby, którymi należy się kierować przy wyborze. Pasty dla dzieci są zupełnie inne niż pasty wybielające dla osób dorosłych. Zupełnie różne też będą pasty do zębów wrażliwych i pasty na paradontozę czy też pasty opóźniające starzenie się zębów.

Jeśli już wybraliśmy odpowiednią dla nas lub dla naszego dziecka pastę czas na szczoteczkę do zębów. Do wyboru mamy tradycyjną manualną, elektryczną, bambusową, ultradźwiękową i soniczną oraz szczoteczki dla dzieci.

Którą wybrać?

Czy wyniki w czyszczeniu naszych zębów będą diametralnie różne po użyciu poszczególnych szczoteczek?

Każda szczoteczka będzie dobrym produktem, który jest w stanie w miarę dobrze wyczyścić nasze zęby i całą jamę ustną jeśli prawidłowo będziemy z nich korzystać. Tak jak i reszty kosmetyków do codziennej pielęgnacji zębów. Musimy jednak zapoznać się z każdą oferowaną, aby wybrać najlepszą dla siebie.

Szczoteczki dla dzieci

To produkt z bardzo delikatnym włosiem, zarówno manualne jak i u pozostałych.

Szczoteczki manualne

Należą do najstarszych rodzajów szczoteczek. I jest szczoteczką jaką najczęściej wybierają jako pierwsza szczoteczka dla dziecka.

Szczoteczki soniczne

Ten produkt na pierwszy rzut oka przypomina szczoteczkę manualną. Główka z włosiem jest tak samo podłużna, która dobrze pracuje na zębach bez aparatu jak i na tych z umocowanymi aparatami ortodontycznymi.

Szczoteczki bambusowe

To produkt ekologiczny, który jest typową szczoteczką manualną bez grama nie odnawialnego składnika, z którego została wykonana.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Należą do najnowszej generacji szczoteczek ich działanie opiera się na emisji fal ultradźwiękowych które usuwają bakterie.

Szczoteczki elektryczne

To grupa szczoteczek automatycznych. Posiada małą okrągłą główkę poruszają się obrotowo.

Kolejnym produktem jaki należy wybrać wśród kilku, jest nic dentystyczna.
Mamy kilka typów do dyspozycji.

Niewoskowane

Ten rodzaj nici jest cieńszą nicią dzięki czemu łatwo jest ją wprowadzić między przestrzenie zębowe jest jednak krucha i szybko się zrywa.

Woskowane

Bardzo podobna do nici niewoskowanej, jedyną różnicą jest woskowina znajdująca się na powierzchni nici.

Wybielająca

Dzięki produktom wybielającym zawartym w nici odpowiada ona za wybielanie przestrzeni między zębami.

Z fluorem

To typowa nic dentystyczną z dodatkiem fluoru.

Miętowe

To również typowa nic nasączona zapachem mięty. Często występuje z jako jedna nic z fluorem o zapachu mięty.

Antybakteryjne

Nici antybakteryjne to typowe nici dentystyczne nasączone preparatem antybakteryjnym.
Po zapoznaniu się z produktem i konsultacji ze stomatologiem co wybrać nasze uśmiechy zapewne staną się śnieżnobiałe przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here