Ostatnimi czasy zmuszeni jesteśmy do zadbania o nasze ciało we własnym zakresie. Z powodu pandemii nie można czasowo korzystać z obiektów zamkniętych do tego przeznaczonych.

Czy jednak to utrudnienie wyklucza możliwość wykonywania różnego rodzaju treningów w domu?

Odpowiedzi można udzielić kilka

W zależności od tego o jakie ćwiczenia nam chodzi.

W przypadku gdy jesteśmy młodymi zdrowymi osobami trening w domowych warunkach nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy, że sięgniemy po zestawy treningowe, których jest dość dużo ogólnodostępnych i na pewno znajdziemy odpowiedni dla siebie.

Zapewnimy sobie w ten sposób prawidłowy sposób z ćwiczeniami na każdą partie mięśni bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Przy dobrych wyborach propozycji będziemy ćwiczyć równomiernie wszystkie partie mięśni co w konsekwencji wzmocnimy cały organizm. A także możemy traktować ten domowy trening jako wstęp do późniejszych ćwiczeń w salce treningowej. Warto zadbać o poprawne, rzetelnie przeprowadzone ćwiczenia naprawdę wprowadzą świetną podstawę, na której można wprowadzić bardziej wymagające wyczynowe treningi.

Trenując w domu możemy rozłożyć nasze ćwiczenia na kilka powtórzeń w ciągu dnia, bo na ćwiczenia poświęcamy zaledwie kilkanaście minut jednorazowo.

Na pewno nie powinniśmy ćwiczyć z własnych układów bo w ten sposób często się zdarza, że przetrenowujemy jakąś partie mięśni. Doprowadza to w bardzo wielu przypadkach do kontuzji.
Jeśli jesteśmy typowymi kanapowcami i nigdy nie ćwiczyliśmy to spędzenie na rowerku stacjonarnym kilku minut i wykonanie przysłowiowych paru skłonów czy przysiadów nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku gdy mamy ambitniejsze plany i chcemy serwować swojemu organizmowi codziennie dawkę ćwiczeń mających wzmocnić nasze ciało i dzięki temu dodatkowo zrzucić kilka kilogramów nadwagi.

W takim przypadku gdy nikt nas nie nadzoruje, nie dobiera ćwiczeń i czasu wykonywania może być wyborem z opłakanymi skutkami. Jeśli źle do takich ćwiczeń podejdziemy możemy skończyć nasze ćwiczenia z różnymi urazami ewentualnie co gorsza wręcz atakiem serca lub udarem.

W domu również nie są w stanie ćwiczyć osoby, które wyczynowo uprawiają sport.
Takie utrudnienia jednak nie muszą być wyznacznikiem do zaprzestania wykonywania czynności idących w kierunku rozpoczęcia pracy nad wykonywaniem ćwiczeń w tych specyficznych warunkach.

Jeśli jesteśmy osobami, które pragną rozpocząć przygodę z codziennymi ćwiczeniami na początek skontaktujmy się z osobami zajmującymi się zawodowo treningiem takich osób jak my, aby wspólnie omówić szczegóły naszych samodzielnych, domowych ćwiczeń.

Zapewne dostaniemy wtedy pakiety zestawów ćwiczeń dostosowanych do naszych możliwości wysiłkowych oraz właśnie miejsca jakie mamy do dyspozycji czyli nasze mieszkanie.

Jeśli już ten etap mamy rozpoczęcia ćwiczeń mamy za sobą możemy przejść do następnego. A jest nim systematyczne rozpoczęcie domowych treningów.

I tu również może być dla niektórych zbyt duże wyzwanie. W przeciwieństwie do ćwiczeń na sali pośród wielu osób, ćwiczenia w zaciszu domowym bywają zbyt monotonne i szybko się zniechęcamy.

Dlatego warto ćwiczyć na początek z ulubioną muzyką. Dzięki temu zyskujemy dla siebie sprzymierzeńca, bo dzięki muzyce jeszcze dodatkowo relaksujemy się co wpływa pozytywnie na nasze świecenia.


Pamiętamy także o założeniu luźnego ubioru i dobrego obuwia. Wprawdzie nie ćwiczymy w miejscu publicznym i wydawało by się, że typowo sportowy strój nam nie jest w takim miejscu potrzebny. Jednak nie. Dobre obuwie sprawia, że przy niektórych ćwiczeniach ważna jest nasza dobra stabilizacja i tylko prawidłowe obuwie pozwoli nam je wykonać bez zagrożenia upadkiem. A luźne sportowe ubranie nie będzie krępować naszych ruchów i pozwoli wykonać dane ćwiczenie.

W domu czy w siłowni ćwiczymy bo to jedyny sposób na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Jeśli tylko mamy wolną chwilę wykorzystujmy na poprawę naszego zdrowia poprzez ćwiczenia, aby cieszyć się życiem przez długie lata.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzujność turysty
Następny artykułDbamy o nasze zęby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here