Natura obdarzyła nas tak wielorako i niesamowicie pięknie, że czasem trzeba stanąć przed trudnym wyborem aby w końcu zdecydować się na jedną z opcji. W przypadku gdy pragniemy znaleźć swoje miejsce na ziemi i ważnym elementem tego wyboru ma być natura, warto najpierw zapoznać się z zaletami ale i wadami potencjalnie nowego miejsca zamieszkania.

Czy to chwilowego wyjazdu czy też osiedlenia się na stałe w miejscu, które krajobrazowo najbardziej nas urzeka.

Czy jednak życie w takich miejscach ma same zalety?

Niestety nie, tak jak wszędzie mamy plusy i minusy naszego wyboru takiego zamieszkania.
A jakie one są zapoznajmy się pokrótce.

W przypadku wyboru miejscowości znajdujących się nad morzem mamy zagwarantowane dobre, zdrowe powietrze. I możliwość częstych spacerów wzdłuż wybrzeża. Na pewno możemy mieć częściej na talerzu świeżą rybę kupioną prosto z kutra.

Niestety są też wady takiego zamieszkania.

Przede wszystkim ten największy czyli mnogość osób w okresie wakacyjnym. Na pewno nie będziemy mogli spokojnie korzystać z auta w okresie wakacyjnym, z zakupów no i plaża zajęta do ostatniego skrawka. A wieczorem i nocą nie należy spodziewać się całkowitej ciszy. Natura również często będzie nieznośna szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy to sztorm potęguje poczucie chłodu. Nad morzem trzeba być zawsze przygotowanym na wiejący dosyć mocno wiatr.

Wszystko to jednak zrekompensuje nam widok zachodzącego słońca i kojący jak balsam szum fal.
Jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami morskich krajobrazów i kąpieli w ciepłych wodach innych mórz. Warto zaryzykować i spróbować odnaleźć swoją przystań.

A na co być przygotowanym zamieszkując nad jeziorem?

Mieszkanie nad jeziorem jest dosyć podobne do lokalizacji nad morskiej, jedna różnica w tym, że tu nie będziemy mieli świeżych ryb morskich tylko słodkowodne i niestety w powietrzu brak jodu, który ma takie wspaniałe działanie na nasze zdrowie.

Tereny znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie jeziora są w większości bardzo urokliwe w każdej porze roku to jedna z największych wartości dodanych. Ale to co najlepsze w byciu mieszkańcem jezior to oczywiście pływanie wszelkimi łodziami i kajakami. Nie musimy mieć wielomilionowych jachtów jakie zazwyczaj są konieczne przy pływaniu po wodach morskich. W żeglowaniu śródlądowym wystarczy nam mała łódź z żaglem i w spokojny letni dzień pływanie po jeziorze będzie pięknym doznaniem.

Czasem niestety trzeba być przygotowanym na spore podmuchy wiatru i zimną bryzę od jeziora.
Niestety mieszkanie w tych dwóch krajobrazowo dosyć podobnych wodnych krain. Jest dosyć problematyczne jeśli chcemy mieć własny kawałek ziemi w jakimś ustronnym miejscu musimy się przygotować na brak dostępu do podstawowych mediów i duże trudności z ich instalacją.
Kolejnym wyborem do osiedlenia są góry.
To zdecydowanie punkt na mapie gdzie można odnaleźć jeszcze miejsce do codziennego życia bez większych aglomeracji. Góry wciąż zapewniają ten komfort psychiczny totalnego oderwania od problemów cywilizacyjnych. Jeśli chcesz mieć piękne widoki i totalną ciszę to tylko tu jest jeszcze możliwe. Wystarczy że mieszkamy nie typowo jak większość przyjezdnych w dolinach. Gdzie już urbanizacja weszła w każdą górską mieścinę czy wieś, ale sięgnąć po dostępne domostwa z wyższym położeniem.

Rozciągające się na całym widnokręgu pasma górskie ukoją nawet najbardziej sfrustrowane ludzkie wnętrza.
Niestety ta kraina nie jest dla osób ciepłolubnych.
Z powodu wysokości, na której będziemy temperatury są znacznie niższe i aura potrafi się bardzo szybko zmieniać. Trzeba też być przygotowanym na wiejący silny wiatr, który w sezonie zimowym wraz z padającym śniegiem może czasowo odciąć nas od wszelkiej cywilizacji.
Jednak wszystkie te niedogodności będą niczym jeśli wybrane miejsce będzie tym jedynym na całym globie, w którym chcemy odpoczywać, pracować, założyć rodzinę i w spokoju doczekać starości delektując się każdego dnia tym co wybrało nasze serce i wypełniło całe jestestwo.
Szukajmy zatem naszego miejsca na ziemi i stwórzmy tam oazę, dla szczęśliwe przeżytych dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here