Maseczki antywirusowe

Maseczki antywirusowe stały się nieodłącznym elementem codziennego stroju. Są wykonane z różnych materiałów, mają różne wzornictwo i stopień bezpieczeństwa, ale łączy je jedno – stanowią mechaniczną barierę przed wirusem. Aby jednak był sens je nosić, trzeba nauczyć się je prawidłowo zakładać i ściągać.

Zakładanie maseczki antywirusowej

Jeśli zakładasz nową maseczkę, to w domyśle jest ona czysta i sterylna, zatem nie musisz obawiać się o to, że w jakikolwiek sposób sobie zaszkodzisz. Technika zakładania nie ma w tym przypadku większego znaczenia, choć trzeba pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  1. Zawsze przed zakładaniem maseczki, umyj ręce lub je zdezynfekuj.
  2. Upewnij się, że materiał dobrze dolega do twarzy i nie ma żadnych niekontrolowanych szpar.

Jeśli natomiast maseczka antywirusowa jest używana (np. gdy decydujesz się na maseczkę bawełnianą wielorazowego użytku), to zachowaj ostrożność przy jej nakładaniu, pamiętając o tym, by unikać kontaktu zewnętrznej powierzchni ze skórą dłoni lub twarzy.

Ściąganie maseczki antywirusowej

Wiele osób popełnia ten błąd i zdejmuje maseczki antywirusowe jak maski do pływania – a więc chwytając całą dłonią, ściskając i odsuwając od twarzy. To bardzo szkodliwa praktyka. W ten sposób tylko niepotrzebnie narażasz się na ewentualny kontakt z wirusem, który mógł osadzić się na zewnętrznej stronie maseczki.

No więc w jaki sposób prawidłowo ściągać maseczkę? Chwyć gumki mocujące, a następnie naciągnij je i powoli zdejmuj materiał z twarzy, uważając na to, by powierzchnia zewnętrzna nie stykała się w tym momencie na przykład z brodą. Tak ściągniętą maseczkę złóż, a następnie przechowuj w wyznaczonym do tego miejscu. Bezzwłocznie zdezynfekuj po tej czynności ręce lub dokładnie je umyj wodą z mydłem.

Maseczki antywirusowe – jak przechowywać?

W jaki sposób przechowywać maseczki antywirusowe? Koronawirus może utrzymywać się na różnych powierzchniach, także tych materiałowych, od kilku godzin do nawet kilku dni (a niektóre badania wskazują nawet na kilkadziesiąt dni).

Wobec tego rozsądne jest przechowywanie zużytej maseczki w miejscu, w którym nie będzie ona miała kontaktu ze skórą ani z innymi przedmiotami. Dobrym rozwiązaniem są choćby popularne w ostatnim czasie woreczki strunowe, które zajmują mało miejsca i zawsze można je mieć przy sobie, a po zużyciu je zutylizować.

Maseczki antywirusowe – koronawirus nie może się przedostać

Wszystkie powyższe zasady bezpieczeństwa mają za cel jedno – ograniczyć ryzyko transmisji aerozolu z wirusem oraz uchronienie zdrowej osoby przed kontaktem z SARS-CoV-2.

Pamiętaj o tym, by po każdorazowym kontakcie z używaną maseczką myć lub dezynfekować ręce i możliwie często wymieniać ją na nową. Takie działania pomogą ci uchronić siebie i inne osoby przed zakażeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here